08 Nisan 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
‘Sevk zinciri’ başlıyor!
Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı teşvik edici sevk sistemi uygulaması Edirne, Silivri, Malatya ve Bartın’da başlıyor.
Edirne # 04 Nisan 2018 Çarşamba 09:22

Sağlık Bakanlığınca taslak olarak hazırlanan, Bakan Ahmet Demircan tarafından Bakanlar Kurulu'na sunulacak düzenlemeyle, ileri tedavi ve tetkik gerektirmeyen durumlarda öncelikle aile hekimi ve Güçlendirilmiş Halk Sağlığı Merkezlerinden (HSM) hizmet alınması, bu aşamadan sonra hastaneye başvurulması için teşvik edici sevk sistemi getirilecek.

İlk olarak Malatya, Bartın, Edirne ve İstanbul Silivri'de hayata geçirilecek uygulama kapsamında, temel laboratuvar hizmetleri, röntgen ve ultrason çekilebilecek HSM'lerde check-up da yaptırılabilecek ve aile hekimlerinin yanı sıra emekli olmuş çocuk, kadın doğum, dahiliye ve cerrahi branşlardan hekimler de görev yapabilecek.

Aile hekimliğinin hastaların hastaneye başvurmadan önce sağlık hizmetini alabileceği yer olduğuna işaret eden Gümüş, bu aşamadan sonra gereklilik halinde hastaneye başvurulacağını aktardı.

"TEŞVİK EDİCİ SEVK ZİNCİRİNE BAŞLANACAK"

Sevk zincirinin sağlanmasının çok önemli olduğuna vurgu yapan Gümüş, şunları kaydetti:

"Sevk zincirini çalıştırıyoruz. Aile hekimliğinde aslında hedefimiz, bunun sağlanabilmesidir. Vatandaşımızın öncelikle aile hekimine başvurması, çözüm olmaması halinde hastaneye sevk edilmesi önemli. Hayata geçirilecek çalışmayla, tedavide sevk zincirine gidilecek. Bu, aşamalı olarak hayata geçirilecek. Sayın Bakanımızın talimatıyla şu anda pilot uygulama 4 ilde gerçekleşecek. Bu iller, Bartın, Malatya, Edirne ve İstanbul'da muhtemelen Silivri ilçesi olacak. Buralarda, aile hekimlerini nüfus başına 2 bine getireceğiz. Buralarda 75 bin kişiye Güçlendirilmiş Halk Sağlığı Merkezleri oluşturacağız. Buralarda, aile hekimlerinin yanı sıra psikolog, fizyoterapist gibi sağlık personeli yer alacak. Ayrıca, artık buralarda röntgen çektirilebilecek, ultrason yapılabilecek, laboratuvar hizmetleri de verilebilecek. Vatandaşımızın, buraya geldiğinde genel sağlık değerlendirmesi yapılabilecek."

Müsteşar Gümüş, hastaneye başvurmadan aile hekimine başvuran ve HSM'lerde yapılabilecek işlemlerini yaptıran vatandaşlara çeşitli kolaylıklar sağlanacağını belirterek, "İsteyen vatandaşlar bu şekilde davranırken isteyenler de şu an için doğrudan hastaneye başvurabilir. Ancak öncelikle aile hekimi ve HSM'den hizmet alan vatandaşların daha sonra hastaneye başvurmasını sağlayacak teşvik edici sevk sistemi uygulanacak. Hayata geçirilecek çalışmayla tedavide sevk zincirine gidilecek." diye konuştu. AA

Bu haber 2068 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter