17 Ocak 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 7°C
Açık
HABER DETAYI
Dede yadigarı ekmek kapısı oldu
Güncel Gündem # 17 Nisan 2018 Salı 07:41

Bulgaristan'dan 1980'li yılların başında Tekirdağ'a göç eden 60 yaşındaki Orhan Aksoy, çocukluğunda dedesinin hediye ettiği akordeonla geçimini sağlıyor. 

Yaz-kış, yağmur-çamur demeden her gün Çınarlı Mahallesi'ndeki evinden, ekmek parasını çıkarmak için yollara düşen Aksoy, Sahil Dolgu alanında bulunan balıkçı barınağı karşısındaki köşesine yürüyerek gidiyor. 

Aksoy, burada akordeonu ile dinletiler sunarak, ekmek parasını kazanıyor.

"SANAT AŞKTIR, TUTKUDUR"

Sanatın bir tutku ve bir aşk olduğunu dile getiren Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarım asırdır akordeon çaldığını ve ekmeğini bu şekilde kazandığını söyledi.

Kendisi için müzik yapmanın bambaşka bir duygu olduğuna vurgu yapan Aksoy, "Dedem daha ben küçükken müzik yeteneğimi keşfetmiş ve bir akordeon almıştı. O zamanlar ortaokula daha yeni başlamıştım. O dönemde keman derslerine gidiyordum. Dedemin akordeonu elime verdiği günden bu yana hiç bırakmadım. O gün bugündür elimde. Türk Sanat Müziği eserlerini, klasik tangoların hepsini yorumluyorum" ifadelerini kullandı.

AKORDEON SAYESİNDE HASTALIĞINI YENDİ

Aksoy, hafta içi 30 lira, hafta sonları da 50-60 lira kazandığını belirterek, "Çok şükür ekmeğimizi çıkarıyoruz. İki erkek çocuğum var. Onlar da hayatlarını Almanya'da devam ettiriyorlar. Her gün köşeme yürüyerek geliyorum." dedi.

Yaklaşık bir yıl önce kendisine KOAH tanısı konduğunu ve tedavi sürecinin iyi geçmesindeki en büyük rolün çok sevdiği akordeonu olduğunu belirten Aksoy, şunları kaydetti:

"Bende uzun yıllar kronik bronşit hastalığı vardı. İlk zamanlar çok önemsemedim Bir yıl önce doktora gittiğimde KOAH'a dönüştüğünü öğrendim. Ancak doktorların bana verdiği sadece ilaç tedavisi ama bu hastalığı yenmemde sanatımın desteğini anlatamam. Onu ancak ben bilirim. Hastalığımı yenmemde akordeonumun faydası çok oldu. Bir umutla onu sabah sırtıma alıp insanları coşturmak, teselli etmek o kadar güzel bir ilaç ki doktorların vereceği hiçbir ilaç yerini tutamaz. Onun sayesinde sağlığıma kavuştum."

AA

Bu haber 284 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter