17 Ocak 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 7°C
Açık
HABER DETAYI
Kepirtepe de ‘niteliksiz’ okul!
Kırklareli’de sınavla öğrenci alacak okulların arasında Kepirtepe Anadolu Lisesi’nin bulunmaması tepki çekti. Kepirtepeliler “80 yıllık tarih bir gecede silinmez” diyerek duruma tepki gösterdi.
Lüleburgaz # 17 Nisan 2018 Salı 07:47

Çınar TÜRKMEN

Kepirtepeliler Eğitim Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı sınavla öğrenci alacak ‘nitelikli’ okullar arasında Lüleburgaz’ın en köklü okullarından Kepirtepe’nin bulunmamasına tepki gösterdi.

“80 yıllık tarih bir gecede silinmez” diyen Kepirtepeliler; “80 yıllık bir gelenek, 80 yıllık bir birikim, Trakya'nın aydınlanma meşalesi Kepirtepe; mücadelelerle dolu tarihinde bir darbe daha aldı” açıklamasını yaptı.

KIRKLARELİ’DE SINAVLA ALACAK ‘ANADOLU LİSESİ’ YOK!

Kepirtepeliler Eğitim Vakfı, Kırklareli’de sınavla öğrenci alacak okullar arasında Anadolu Lisesi türünde okul bulunmamasına dikkat çekti.

Açıklamada; “Kırklareli'de nüfus ve öğrenci sayısı bakımından daha düşük bir orana sahip olan merkez ilçede dört lise sınavla öğrenci alırken bu sayı Lüleburgaz'da ikidir. İlde bunlar dışında sınavla öğrenci alacak başka bir okul belirlenmemiştir. Bu okullar arasında "Anadolu Lisesi" türünden bir okul da bulunmamaktadır. Trakya geneline baktığımızda da durum farklı değildir. Edirne'de de açıklanan okullar arasında Anadolu Lisesi türünde bir okul yer almamaktadır. Tekirdağ Anadolu Lisesi, tüm Trakya'da sınavla öğrenci alan tek Anadolu Lisesi'dir. Öte yandan bu üç ilde listeye biri Kırklareli, biri Edirne, üçü Tekirdağ'da olmak üzere toplam 5 İmam Hatip Lisesi girmeyi başarmıştır” denildi.

BU LİSTENİN KRİTERİ NE?

Kırklareli’de 2014’ten bu yana kendi okul türü içinde YGS ortalamasına göre il birincisi olan Kepirtepe’nin giremediği listenin kriterlerinin ne olduğu merak ediliyor.

Kepirtepeliler Eğitim Vakfı bu konuda; “Kepirtepe, yalnızca akademik başarıları ile değil, kuruluşundan bugüne kültürel ve sportif faaliyetlerdeki başarısıyla da bilinen bir okuldur. Spor karşılaşmalarında pek çok il, bölge ve Türkiye derecesi elde eden Kepirtepeli öğrenciler, Avrupa ikinciliği derecesine de sahiptir. Tiyatro, müzik ve halk dansları gösterileri konusunda da etkin olan Kepirtepeliler, sadece geçen yıl Lüleburgaz ve il genelinde yapılan kültürel yarışmalarda 26 derece almıştır” açıklamasında bulundu.

KEPİRTEPE ‘EVE EN YAKIN OKUL’ SINIFINDA!

Kepirtepe'nin "eve en yakın okul" sınıfına sokulmasının mantıksız bir uygulama olduğunu belirten Kepirtepeliler Eğitim Vakfı son olarak şu görüşleri bildirdi; “Halen öğrencilerinin bir çoğu şehir dışından gelen bir okulun, yalnızca yakın çevresinden öğrenci alımıyla sınırlandırılması anlaşılamaz bir durumdur. Tüm yapıları ve alanlarıyla yatılı bir okul olarak tasarlanan, bu yüzden pek çok okulun sahip olamadığı geniş bir yerleşkeye sahip olan Kepirtepe'nin, mahallî yerleştirmeyle öğrenci alması, halkın vergileriyle yapılan tüm bu yatırımların atıl hale gelmesi demektir. Her şeye rağmen ayakta duran ilk binamız gibi inatla ve inançla dimdik duruyoruz. "Yurt ufuklarındaki destanımızı", yeniden, daha güçlü söylemeye çağırıyoruz. Ses ver Kepirtepe, ses ver Trakya, ses ver Türkiye: "Ata'dan, Yücel'den, Tonguç'tan beri"

Kırklareli’de sınavla öğrenci alacak liseler şunlar; Lüleburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (30 kontenjan), Lüleburgaz Ramazan Yaman Fen Lisesi (90 kontenjan), Kırklareli Anadolu İmam Hatip Lisesi (60 kontenjan), Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (30 kontenjan), Kırklareli Fen Lisesi (90 kontenjan), Kırklareli Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sosyal Bilimler Lisesi (90 kontenjan).

 

 

Bu haber 3626 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter