17 Ocak 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 7°C
Açık
HABER DETAYI
“Damgasız yumurta da satılabilir”
Lüleburgaz # 17 Nisan 2018 Salı 07:49

Orhan KONYALI

Yumurtalarda kod uygulamasının başlamasıyla birlikte İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abuzer Sağdıç konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Vatandaşların, nerede, kim tarafından ve nasıl üretildiği belli olmayan yumurtaları tüketmemesi gerektiğini belirten Lüleburgaz İlçe Tarım Müdürü Abuzer Sağdıç: “250 adet kanatlı hayvan üzerinde üretim yapan firmaların yumurtaları üzerinde, Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliğince ‘Yetiştirme Metodu Kodu’ ve ‘İşletme ve Kümes Numarası’ damgalarının olması Pazartesi günü itibariyle zorunlu hale gelmiştir. Bu işletmelerin, İl Tarım Müdürlüklerinden onaylı belgelerinin de bulunması gerekiyor” dedi.

250 ADET ALTINDA DAMGA OLMAYABİLİR!

Küçük Miktardaki yumurtaların doğrudan arzına yönelik konuşan Sağdıç: “Yumurta üzerinde damga bulunmayabilir fakat bu kişilerin İlçe Tarım Müdürlüklerine gelerek kayıt yaptırmaları gerekiyor ve bu kişiler böylelikle ürettikleri yumurtları 50 kilometrelik yarıçapta satabilirler. Her ne kadar yumurta üzerinde damga bulunmayacak olsa da, üretici, yumurtayı sattıkları yerlere üretici belgelerini vermek ve göstermek zorundadır. İşletmelerde bu belgeyi yumurta rafının üst kısmında bir yere asarak müşterilerin bilgilendirilmesi sağlamalı.”diye konuştu.

Bu haber 1074 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter