18 Ocak 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 7°C
Açık
HABER DETAYI
‘Billi’ piyango!
Lüleburgaz Belediye Meclisi’nde geçtiğimiz hafta kabul edilen öneriyle Kepirtepe ile Tosbağa Dere arasındaki alanın imara açılması için ilk adım atıldı.
Lüleburgaz # 17 Nisan 2018 Salı 07:52

*Geçen yıl kendisine borçlanma yetkisi vermeyen CHP’li üyeleri ‘AKP ve MHP ile ittifak yapmakla’ suçlayan Halebak bu maddenin geçmesi için MHP ile ittifak yaptı.

*İmara açılması planlanan alan için şimdiden rant iddiaları var!

* Komisyondan ret cevabı gelmesine rağmen meclisten geçti…

Haber Merkezi

Lüleburgaz Belediye Meclisi’nde CHP’liler başta olmak üzere, İYİ Parti ve AK Partili üyelerin itirazlarına rağmen kabul edilen Tosbağa Dere ile Kepirtepe mevkii arasındaki bölgenin imar planlarının çizilmesi için yetki verilmesi kararı tartışmaları da beraberinde getirdi.

Belediye Meclisi’nin 3 Nisan Salı günkü toplantısında yeni Hükümet Konağı çevresindeki bölgenin imara açılması için ilk adımlardan biri atıldı.

Bölgenin imar planlarının çizilmesi için yetki verilmesi konulu madde oy çokluğu ile kabul edilerek meclisten geçmiş oldu.

Meclis üyesi Fahri Cömert’in katılmadığı toplantıda yapılan oylamada CHP'li Meclis Üyeleri’nden Şeref Dinçer, Özgen Yılmaz, Zehra Artan, Darcan Yılmazoğlu, Tarkan Çakır, Kemal Pektaş, İYİ Parti'li Meclis Üyeleri Meliha Gemicioğlu, Enver Özgür, Mustafa Kalecik, Bahadır Yakut, AK Partili Meclis Üyeleri Bahri Yılmaz, Ali Midi ve Mehtap İleri ret oyu kullanırken, CHP'li Orkun Anık ve Mine Dibek ise çekimser kaldı.

Oylamada Belediye Başkanı Emin Halebak’la birlikte CHP'den Şehbender Öztürk, Kevser Özkan, İsmail Yurdatapan, Murat Gerenli, Günsel Solak, Burhan Keskinoğlu, Rasim Aslan, Deniz Şahin, Erol Özgür, Fuat Baldırlı, MHP'den Hafize Yıldız, Aybike Erkal ve Akın Çetinbaş kabul oyu verdi.

RET CEVABINA RAĞMEN GEÇTİ

Lüleburgaz Belediye Meclisi’nde yapılan bu oylamada Halebak döneminde bir ilk de yaşanmış oldu.

Daha önce İmar Komisyonu’na havale edilen madde, komisyondan ret cevabı gelmesine rağmen meclisten geçmiş oldu.

HALEBAK-MHP BİRLEŞMESİ!

Yapılan oylamada dikkat çeken başka bir nokta da Belediye Başkanı Emin Halebak’ın imar planlarının çizilmesi için MHP’li üyelerle birlikte kabul oyu vermesi oldu.

Halebak, 2016 yılında borçlanma yetkisi istediği toplantıda red oyu veren CHP’li üyelere, “AKP ve MHP ile aynı oyu kullandınız” diyerek tepki göstermişti.

Halebak’ın red oyu veren CHP’li Meclis Üyesi Şeref Dinçer’e, toplantı bitiminde ‘Mutlu olabilirsin, AKP ve MHP ile aynı oyu kullandın’ demesine MHP’li Meclis Üyesi Aybike Erkal’dan da sert tepki gelmişti.

Halebak son toplantıda MHP’li üyelerle birlikte ‘kabul’ oyu kullanmış oldu.

RANT İDDİASI VAR!

İmara açılması planlanan alan için şimdiden rant iddiaları da dillendirilmeye başlandı.

Öyle ki, bir şirketin konu daha meclise gelmeden imara açılması planlanan yerde 11 milyon liraya arsa aldığı ve villa projesi hazırladığı iddia edildi.

Kararın meclisten geçmesinin ardından ise imara açılması planlanan yerde arsa fiyatlarının yüzlerce milyon liraya fırladığı konuşuluyor.

ÇEVRE YOLU’NU DA İÇİNE ALMALI!

Bölgenin imara açılması planlarıyla birlikte gündeme gelen diğer bir konu da yapılması planlanan çevre yolunun da bu planın içine katılması.

Bazı çevreler çöplük alanı da dahil olmak üzere İstasyon’a kadar olan bölgenin imara açılmasını, yapılacak olan çevre yolunun da bu planların içine dahil edilmesinin arsa fiyatlarını da düşürebileceğini belirtiyorlar.

Bu şekilde bir plan yapmak yerine neden sadece Tosbağa Dere bölgesinin imara açılacak olması merak ediliyor.

BU ISRAR NEDEN?

Öte yandan, Lüleburgaz’ın mevcut imar planı 160 bin nüfusu kaldırabilecek durumda iken bu alanın imara açılması için neden bu kadar ısrar edildiği de başka bir soru işareti.

Lüleburgaz’ın 2025 nüfus projeksiyonu dikkate alındığında merkez nüfusu 117 bin olan Lüleburgaz’ın nüfusunun 7 yılda 25 bin kişi artacağı öngörülüyor.

Konuştuğumuz uzmanlar Lüleburgaz’da yeni imar alanları açmak yerine kent merkezinde ada bazlı kentsel dönüşüm çözümleri yürütülmesinin daha hayati önem taşıdığını belirtiyor.

HALEBAK NE DEMİŞTİ?

Belediye Başkanı Emin Halebak, yaklaşık 1 yıl önce katıldığı bir toplantıda; “Biz kentlerimizi yönetirken, onun ne kadar büyüdüğü ile değil onu ne kadar geliştirebildiğimizle ilgilenmeliyiz” demiş ve müteahhitler ile arasında geçen bir konuşmadan örnek vermişti.

Halebak; “Lüleburgaz’da binalar 12 kat diye planlanmıştı geldiğimde, 4 kata indirdim. Bir arazinin yalnızca yüzde 25’ine yapı yapabilirsiniz. Hatta o tarihte bütün mimarlar, mühendisler, müteahhitler toplanıp geldi bu kararı aldığımızda, ‘Allah’a ısmarladık’a geldik’ dediler. ‘Neden?’ dedim. Yanlış düşünüyorsunuz dedim. Kentler ya rant yaratır ya değer yaratır. Değer yaratmak istiyorsak bu zor ve uzun bir süreçtir. Nitekim bugün geldiğimiz nokta itibari ile o zamanki müteahhitlerin söylediği gibi değil, çok daha fazla bina yapılıyor. Binaların kaliteleri çok arttı. 115 bin nüfuslu büyük bir kentiz, bu kentin keşmekeşi, karmaşası yok” demişti.

Bu haber 4571 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter