16 Şubat 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 1°C
Kapalı
HABER DETAYI
Hayvan ameliyathanesi kuracaklar!
HAYTAP-Hayvan Hakları Koruma Federasyonu Babaeski Hayvan Bakım Evi tamamlandığında ameliyathane kurmak için kolları sıvadı.
Kırklareli # 16 Mayıs 2018 Çarşamba 07:28

Metin KARAKUŞ

Babaeski’de sokak hayvanlarının her geçen gün sayısının artması üzerine Hayvan Hakları Koruma Federasyonu (HAYTAP) İstanbul Temsilciliği, Babaeski Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ve gönüllü hayvan severler ile bir araya gelerek toplantı düzenledi.

Belediye Tansa Lokantası’nda düzenlenen toplantıya, Hayvan Hakları Koruma Federasyonu İstanbul Temsilcisi Zuhal Arslan, Babaeski Belediye Temizlik İşleri Müdürü Eser Tübeler, Geçici Hayvan Bakım Evi Veterineri Cenk Ertürk, Görevli Ahmet Kılıç ve Gönüllü Hayvan severler katıldı.

Toplantıya, sokak hayvanları ile ilgili bir araştırma için Vize’ye gelen Hayvan Hakları Koruma Federasyonu İstanbul Temsilcisi Zuhal Arslan da katıldı.

BABAESKİ’DE AMELİYATHANE KURACAKLAR

Arslan, Belediye ile gönüllü hayvan severlerin düzenli olarak iş birliği içerisinde çalışması gerektiğini belirterek; “HAYTAP-Hayvan Hakları Koruma Federasyonu olarak, Türkiye’nin birçok yerine yardım ediyoruz. Şu an Federasyon çatısı altında 16 derneğimiz var. Kurumlar bizi destekliyor ve biz de doğal olarak, bu destekleri ihtiyacı olan tüm il ve ilçelere dağıtıyoruz. Babaeski ile ilgili güzel bir projemiz var, Hayvan Bakım Evi tamamlandığında oranın ameliyathanesini biz kuracağız. Bu sözümüzü verdik ve şu ana kadar da desteklerimiz devam ediyor. Buna devam edeceğiz çünkü Babaeski artık HAYTAP’ın kanatları altında. Babaeski Belediyesi Hayvan Bakım Evi inşaatını başlattı. Ortalama maksimum süre 3 ay, 5199 Sayılı Yasaya göre bina inşa ediliyor. Her şeyi ile dört dörtlük bir Hayvan Bakım Evi olacak. İnşaat aşaması bittikten sonra HAYTAP olarak devreye biz gireceğiz. Babaeski için yapılması gereken ne varsa yapacağız. Gönüllülerden istediğimiz bir an evvel derneklerini oluşturmaları, dernek olmasa bile farkındalık çalışmaları yapmaları gerekiyor. Bunun için Kaymakamlıklarla veya Belediye ile istişare için olup,  okullara, camilere giderek, sokak hayvanları ile ilgili eğitimlerin, bilgilerin verilmesi gerekiyor. Yani toplumu bir şekilde sokak hayvanlarına sevgi ile bakmaları, yaklaşmaları konusunda yasa çerçevesinde bilinçlendirmemiz gerekiyor” dedi.

“HAYVAN BAKIM EVİ 80 HAYVAN KAPASİTELİ”

 Belediye Temizlik İşleri Müdürü Eser Tübeler ise yapılan toplantının olumlu geçtiğini belirterek şunları söyledi; “Her şeyden önce burada medeni çerçeve içerisinde konuşarak, tartıştık ve yapılması gerekenlerin kararını aldık. Bu bizim için çok olumlu bir adımdır. Hayvan Hakları Koruma Federasyonu İstanbul Temsilcisi Zuhal Arslan’a teşekkür ediyoruz. Babaeski için ayrı bir özen gösteriyorlar çünkü Babaeski bölgede en çok hayvan bırakılan bir ilçedir. Şu an 125 metrekare alan içerisinde 80 hayvan kapasiteli Hayvan Bakım Evi’nin inşaatımız devam etmektedir. Önümüzdeki günlerde İdari binanın ihalesi yapılacak ve sanırım üç ay gibi kısa bir süre sonra tamamlanmış olacak. Bakım Evi’nin inşaatı bittikten sonra TEMA Vakfı Babaeski Temsilciliği tarafından peyzaj ve ağaçlandırma çalışması yapılacak. Burada sürekli görev yapan Belediye Veterinerinden tutun da, yardımcı personel de olacak. Tabii burada gönüllü hayvan severlere çok iş düşecek, çünkü her gün burada 3-4 gönüllü olması gerekiyor. Ayrıca Hayvan Bakım Evi’ne getirilen her sokak hayvanı bilgisayar ortamında resmi kayıt altına alınarak, hangi tedaviler uygulandı, hangi bakımlar yapıldı veya ne zaman kısırlaştırıldı şeklinde numara verilip küpe takılarak, düzenli bir takip sistemi oluşturulacak”

 

 

 

Bu haber 655 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter