25 Mayıs 2022 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
İlk buğday Borsa’da!
Lüleburgaz Ticaret Borsası’nın lisanslı depolarına sezonun ilk buğdayları verilmeye başlandı. Bu yıl ilk kez uygulamaya geçen sistemde çiftçi, döktüğü ürünün fiyatını yapılan analizlerin ardından hemen öğrenme şansına sahip oldu.
Lüleburgaz # 12 Haziran 2018 Salı 07:32

Tevfik İŞÇİ

 

Lüleburgaz Ticaret Borsası ile LİDAŞ ortaklığında yer alan lisanlı depoda yılın ilk buğdayları dün alınmaya başlandı.

İlk gün sabah saatlerinde fazla yoğunluk olmazken, çiftçiler yeni sistem ile ürünün fiyatını depoya boşaltmadan öğrenme şansını yakaladı.

Bu yıl 32 bin ton alım kapasitesi olan depolara günün ilk saatlerinde Hayrabolu’ya bağlı Kılıçlar köyünden gelen çiftçi Ümit Ülker, traktörünü ilk olarak kantara çıkartıp ürün analizini verdi.

7 bin 410 kilo gelen ürününün yapılan analizlerinde 2. grup çıkan buğdayın ton fiyatı da bin lira 2 kuruş olarak belirlendi.

Fiyatı öğrenen Ülker, ürününü lisanslı depoya döküp, TMO’ya satışını gerçekleştirdi.

Çiftçi Ülker, bu yıl verimlerin iyi olmadığını söylerken, buna rağmen hallerine şükredeceklerini belirtti.

Çiftçi için bu kış soğuk geçecek diyen Ülker, tüm çiftçilere hayırlı hasatlar diledi.

DEKAR BAŞINA 300-400 KİLO KAYIP!

Lüleburgaz Ticaret Borsası Başkanı Kenan Var da ilk alım gününde çalışmaları yakından takip ederek, yeni hasat sezonunun bereketli ve bol kazançlı olmasını diledi.

Çiftçinin işinin bu yıl zor olduğunu belirten Kenan Var, verimlerin bu sene dekar başına ortalama 300-400 kilo düşük olduğunu kaydetti.

Bunun aksine doların yükselmesiyle çiftçinin bu yıl girdi maliyetlerinin yükseldiğini aktaran Var, devletin bu durumda fiyat artışı yapıp çiftçiye yardım etmesi gerektiğini savundu.

Depolara bu yıl 32 bin yon alım yapacaklarını da açıklayan var, günlük ortalama bin 500 ton alım güçlerinin olduğunu, fakat arife günü ile bayramın son günü de çalışacaklarını dile getirdi.

Lisanslı depoculuğun faylarından çiftçinin yararlanması tavsiyesinde de bulunan Var, yeni sistemin de çiftçiler için hayırlı olacağını ifade etti.

Var yeni sistemde “Çiftçilerimiz artık malını döktüğü andan itibaren fiyatını öğrenebilecek. Fiyatı kabul ettiği anda satış gerçekleştirilecek. Para da ertesi gün hesabına yatacak. Eğer ürünün yapılan analizlerde çıkan fiyatını beğenmeyen çiftçi olursa, satış yapmadan da depoda beklemeye alabilecek. Hiçbir şey yapmak istemezse ürünün alıp gidebilecek” dedi.

 

 

Bu haber 1745 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter