20 Kasım 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 5°C
Kapalı
HABER DETAYI
Kırkpınar’a son 10!
Dünyanın en uzun soluklu spor organizasyonları arasında sayılan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne sayılı günler kala kenti de hazırlık telaşı sardı.
Edirne # 29 Haziran 2018 Cuma 07:15

Edirne Belediyesi ev sahipliğinde 9-15 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek festival ve güreşlere hazırlıklar kapsamında, Tunca Nehri'nin taşması sonucu suyla dolan güreşlerin yapıldığı er meydanında temizlik çalışmaları başladı. 

Mart ayındaki taşkın nedeniyle arta kalan balçığın bulunduğu seyircilerin oturduğu tribünler, tazyikli suyla yıkandı, er meydanının içi ve dışı boyandı. Sarayiçi'ne giden yolların da kaldırım bordürleri boyanmaya başladı.

"BELEDİYENİN TÜM BİRİMLERİ HAZIRLIKLARINI SÜRDÜRÜYOR"

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yaptığı yazılı açıklamada, geçen aylarda er meydanın taşkın nedeniyle bozulan çayırının güreşe elverişli hale gelecek şekilde yenilendiğini belirtti.

Gürkan, belediyenin tüm birimlerinin 657. Kırkpınar ile ilgili hazırlıkları yürüttüklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Edirne Belediyesi olarak 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin bir yandan kültürel etkinlikler programını hazırlarken, bir yandan da güreşlerin yapılacağı alandaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz aylarda Tunca Nehri’nin taşması sonucunda Sarayiçi Er Meydanı da taşkından zarar görmüştü. Kırkpınar Er Meydanı ve çevresinde 1,5 milyon liralık maddi hasar oluştu.

Ekiplerimiz, zarar gören tribünlerde bakım çalışmaları gerçekleştirirken; duvarlarda boya, badana çalışması da devam ediyor. Ayrıca ekiplerimiz Er Meydanı’na 2 bin metrekarelik çim sererek; güreşlerin yapılacağı alanı pehlivanlara uygun hale getirdi. Edirne her yıl olduğu gibi bu yılda muhteşem bir festivale; seyrine doyum olmayan güreşlere ev sahipliği yapacak."

657 Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin festival bölümü 9 Temmuz'da başlayacak.

Güreşler ise 13 Temmuz'da minik boy güreşçilerin müsabakalarıyla başlayacak, başpehlivanın seçildiği güreş müsabakasının yapılacağı 15 Temmuz'da sona erecek.

AA

Bu haber 617 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter