16 Şubat 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 2°C
Kapalı
HABER DETAYI
Termiğe karşı ‘itiraz kampanyası’!
Kırklareli Kent Konseyi, Kırklareli yakınlarına kurulması planlanan kömürlü termik santrale karşı ‘itiraz kampanyası’ başlattı.
Kırklareli # 07 Temmuz 2018 Cumartesi 07:48

Haber Merkezi

Kırklareli Kent Konseyi, Kırklareli yakınlarına kurulması planlanan kömürlü termik santrale karşı itiraz kampanyası başlattı.

Yapılan duyuruda, konuya duyarlı tüm vatandaşların Kent Konseyi’nden alacakları itiraz dilekçesini doldurarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne teslim etmeleri istendi.

“TARIMI BİTİRECEK HAVAYI KİRLETECEK”

Kent Konseyi’nden yapılan açıklamada; “Kırklareli Merkez İlçeye 19,5 km, İnece-Ulukonak Mahallesi’ne 700 metre, Dokuzhöyük köyüne 1,8 km, Karahalik köyüne 3 km, Bostanlı köyüne 5,3 km mesafedeki alana kömürlü termik santral kurulmak istenmektedir. Tarif edilen alan birinci sınıf tarım arazisidir. Söz konusu santral ise bir saatte 61 ton külü yalnızca bacasından yayacağı gibi; yine bir saatte 82 ton su tüketecektir. Ayrıca bacadan çıkan kül ve zehirli gazlar tarım arazilerinin üstüne yayılarak tarımı bitireceği gibi; soluduğumuz havayı da kirletecek, insan ve canlı yaşamına karşı tehdit oluşturacaktır” denildi.

TOPLANTILAR DÜZENLENECEK”

Kırklareli Kent Konseyi değişik yerleşim birimlerinde çeşitli toplantılar düzenleyerek, vatandaşları bilim insanları ve hukukçularla buluşturacaklarını açıkladı.

İlk toplantının 10 Temmuz 2018 Salı günü saat 21:00’de Dokuzhöyük köyünde gerçekleştirileceği, ayrıca konuya yönelik teknik bilgileri içeren basın açıklamasının da önümüzdeki günlerde yapılacağı belirtildi.

 

Bu haber 1012 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter