16 Şubat 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 2°C
Kapalı
HABER DETAYI
ÇAKMA ‘LEZZET ŞEYSİ’ ya da SOSYETİK KOKOREÇ VE LEZZET AKADEMİA'SI
MESUT SARIOĞLU YAZDI...
Lüleburgaz # 12 Temmuz 2018 Perşembe 18:36

Gelininin şirketine ihale verip, bir de utanmadan bunu itiraf ettiği halde hala her ay cebimizden maaş almaya devam eden Kevser Hanım'ın, her altı ayda bir;
"Bu sefer kesin aççaz bak yeminlen, iki gözüm önüme aksın, gelinime bi daha ihale veremeyeyim bak, ant verdim kız " diyerek açılışını duyurduğu ama bir türlü açılamayan ve nihayetinde de helvasının pişirmesi için Halk Eğitim'e devredilen Lezzet Şeysi'nin tam karşısında, on yıldır boş duran (Ki onlar da diğerleri gibi hepimizin parası ile yapılmışlardı ve açılamamışlardı) atıl pazar yerinin ultra atıl dükkanlarına "KOKOREÇ ve IZGARA AKADEMİSİ" açılma kararı alınmış.
Daha önce yazmıştım yine yazayım, bizi yönetme yerlerinde oturan arkadaşlarımıza, yemeklerden hemen sonra dört doz (daha önce 3 demiştim demek ki yetersiz gelmiş) Maslow amcanın ihtiyaçlar piramidini yazıyorum.
Yan etkisi doğru düşünmeye sevk…
Arkadaşlar, insanlar ihtiyaçları ile yol alırlar ve hayatlarını ihtiyaçlarına göre inşa edip yaşarlar.
Kokoreççiler ve ızgaracılar bu durumu iyi tahlil ettikleri için genelde insanların hareket yollarında konuşlanırlar. Kasaba asgari ücretliler cenneti olduğundan kokoreççi ve seyyar ızgaracıların konuşlanmaları servis araçlarının indi bindi güzergahındadır. Tek istisna barlar ve birahaneler çevresidir ki o kasabanın klasiğidir. (Olayı daha iyi kavramak için Şevket bey haricindeki poğaçacıların dükkan açtığı yerlere bakabilirsiniz. Şevket bey kasabalının hasılat ortağımız ya ona komaz)
Sosyete billurcusu ve kasabanın önde giden filozofu Aloş bile tezgahını her daim insanların hareket noktalarına yakın konuşlandırmıştır. Bir kere bu halden taviz verdi, vergiydi, kiraydı derken dükkanı kapatmaya yetiştiremedi…
Yani durum şudur, "seyyar" kokoreççi ve ızgaracıların "SEYYAR" olmalarının en temel nedeni, insanların hareket yollarına göre pozisyon almayı kendilerine sağlayan gayet SEYYAR halleridir.
Yani bağlasanız, hatta üste para verseniz durmazlar. Çünkü bu hal işlerinin doğasına aykırıdır.
Yaman Otel karşısından fabrika servisine binenler kokoreç ve ekmek arası ucuz köftelerini terminalden alıp Yaman Otel'e giderek servise binecekler he mi…
He değil kardeşler.
İlk yapılması gereken, bu aklı kimin verdiğinin bulunarak derhal kadro dışı bırakılmasıdır. Sonra üst kademeye toplumbilim, sosyoloji, ekonomi ve Maslow okumalarını tamamlamış genç ve dinamik bir yardımcı atamaktır. Amatör şair evrakçıbaşı ve iki teknik adamla bu işin olamayacağı iki ayda ‘gün gibi glastnost’ olmuştur. Zorlamanın maliyeti ağır olacaktır. Demedi demeyin. Bu arada haybeden maaş alan teyzenin görevden alınması yönetimin ve kasabanın ahlakı açısından elzem hale gelmiştir.

Dipnot: Hijyen ve toplum sağlığı bölümüne katılıyorum ancak bunun yolu kokoreççi ve ızgaracı toplama kampı açmak değil sanki. Hatta sanki değil kesin. Bu ancak büfe hasılatı sayarak zamanın heba eden arkadaşların, görev tanımlarını okumaları ve denetim görevlerini yerine getirmeleri ile mümkün olacaktır.

Dipnot 2: Bu tür uygulamalar sahil kasabalarında sahilde ya da kent merkezlerinde halkın hareket ettiği alanlarda yapılabilir. Pazaryeri dükkanları kasabanın taaaaasında olduğu ve kimse gitmediği için küfe karmışlardır.
Son not: Direnmeyelim, alt tarafı 5 satır olan Maslow piramidini 4 doz okuyalım. Tok karınla yalnız…

Bu haber 3429 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter