24 Haziran 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Boyanan kumbaralar sokaklara konacak
Lüleburgaz # 10 Ağustos 2018 Cuma 09:06

Tevfik İŞÇİ

Şişecam Topluluğu tarafından “Cam Yeniden Cam" projesi kapsamında, topluluğa ait Lüleburgaz’daki fabrikalarda çalışanların çocukları tarafından boyanan cam kumbaraları Lüleburgaz Belediyesi’ne teslim edildi.

Proje kapsamında boyanarak yeniden tasarlanan 12 kumbaranın teslimi için Kongre Meydanı’nda törenle sergi açıldı.

Çarşamba günü düzenlenen törene Kaymakam Mustafa Kaya, Belediye Başkanı Murat Gerenli, Şişecam Otomotiv Fabrika Müdürü Erkan İlkılıç, Trakya Cam Fabrika Müdürü Kaan Ertaş ve personeller katıldı.

Açılışta konuşan Şişecam Otomotiv Fabrika Müdürü Erkan İlkılıç, bu proje ile çevreyi koruma yolunda önem taşıyan geri dönüşüme dikkat çekmeyi amaçladıklarını söyledi.

İlkılıç, proje kapsamında son 7 yılda 976 bin ton cam atığın geri dönüşüme kazandırıldığını ifade etti.

“1 CAM ŞİŞE 1 TELEVİZYONU 25 DAKİKA ÇALIŞTIRIYOR”

Şişecam topluluğunun camın en sürdürülebilir ambalaj malzemesi olmasında hareketle bugüne kadar 20 binin üzerinde cam kumbarasını belediyelerin kullanımına sunduğunu aktaran İldeniz; “Şişecam topluluğu çalışanları ve aileleri tarafından boyanarak, yeniden tasarlanan cam kumbaralarını Lüleburgaz Belediyesi’nin kullanımına sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu cam kumbaraları ile kentimize renk katarken, aynı zamanda cam atıkların geri dönüşümüne katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Şişecam topluluğu olarak 2011 yılında hayata geçirmiş olduğumuz “Cam Yeniden Cam” projesi kapsamında çevreye, doğaya ve doğal kaynakların etkin kullanımına yönelik katkılarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Proje aracılığıyla son 7 yılda geri dönüştürülen cam atık miktarı 976 bin tona ulaşmıştır. Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan topluluğumuz, üretimin her aşamasında sürdürülebilirlik ilkesine büyük önem vermektedir. Topluluğumuz camın en sürdürülebilir ambalaj malzemesi olmasında hareketle bugüne kadar 20 bini üzerinde cam kumbarasını belediyelerin kullanımına sunarken, 250 binin üzerinde ilköğretim öğrencisine farkındalık eğitimi vermiştir. Farkındalık etkinlikleriyle üç milyon kişiye camın geri dönüşümünün önemi anlatılmıştır. Unutulmasın ki cam kalite kaybına uğramadan sonsuz kere ve yüzde yüz dönüştürülebilen bir malzemedir. Bir adet cam şişeyi geri dönüştürerek bir bilgisayarı 25 dakika, bir televizyonu 20 dakika çalıştırmaya yetecek kadar enerji tasarrufu sağlanır. Cam yeniden cam projemize verdikleri destekten dolayı Şişecam topluluğu çalışanları ve aileleri ile Lüleburgaz Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu.

LÜLEBURGAZ’DA 250 KUMBARA VAR

Törende konuşan Belediye Başkanı Murat Gerenli ise; “Lüleburgaz Belediyesi olarak da ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği doğrultusunda kağıt, karton, cam, metal ve plastik atıklarını çöplerden ayrı olarak toplanması, geri kazanılması ve geri dönüştürülmesi çalışmaları 2013 yılında başlatılmıştı. Proje kapsamında cam karığı firması ile 19 Kasım 2014 tarihinde protokol imzalanmış ve aylık 100 ton cam atık kumbaralarından geri dönüşüme kazandırılmaktadır. 250 adet kumbara ile Lüleburgaz merkez ve köylerinde atık cam toplama hizmeti verilmekte olup, şehrimiz genişledikçe yeni kumbara ihtiyacımız doğmaktadır. Bu kapsamda geri dönüşüme katkı sunan, güzel bir proje yürüten Şişecam topluluğunu tebrik ediyorum. Hibe edilen kumbaralarımızı sergiledikten sonra ilçemizin ihtiyaç duyulan bölgelerinde kullanacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Kongre Meydanı’nda sergilenen 12 adet geri dönüşüm kumbarası incelendi.

Kaymakam Mustafa Kaya, kumbaraları boyayan öğrenciler ile sohbet ederken, güzel çalışmalara imza attıkları için kendilerine teşekkür etti.

Kaya, geri dönüşüme verdikleri önem dolayısıyla da Şişecam ailesini tebrik etti.

Bu haber 697 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter