24 Haziran 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Balık ölümleri başladı!
Kırklareli'nin Bayramdere köyünde kurulu hayvan çiftliklerinin hayvan gübresi biriktirme havuzundan Kurudere deresine olan sızıntı tepkiye neden oluyor.
Lüleburgaz # 10 Ağustos 2018 Cuma 09:11

8 Ağustos’ta gündeme getirdiğimiz atık sızıntısı nedeniyle Çeşmekolu köyünün içerisinden geçen derede balık ölümleri görülmeye başlandı. 

"DERE SİYAH AKIYOR"

Çeşmekolu Muhtarı Ahmet Dönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, derenin iki gündür siyah aktığını ve konuyla ilgili yetkililere başvuracaklarını söyledi.

Bayramdere köyü sınırları içerisindeki çiftliklerden dereye hayvan gübrelerinin salındığını ileri süren Dönmez, yetkililerin duruma bir an önce çözüm bulmasını istedi.

Derede balık ölümleri yaşandığını vurgulayan Dönmez, şunları kaydetti: "Büyük bir felaketle karşı karşıyayız. 13-14 kilometre yanımızda bulunan Bayramdere toprakları arazisi içerisinde kurulmuş 8 çiftliğin bütün hayvan atıkları bir havuzda biriktirilmiş. Yaklaşık 40-50 dönüm büyüklüğünde 30 metre derinliğinde baraj gibi olan atık depolama yeri. Bu çiftlikler 2 yıl önce kapatıldı. Bizim bildiğimiz kadarıyla bunlar kredi kullanmışlar ve bankalar el koymuş. Bu atıklar 2 yıldır orada bekliyormuş. Bu bir anda boşaltıldı. Bizim duyduğumuz 'havuz patladı' dediler ama 6 köy muhtarı bir araya gelerek gittik, yerinde gördük. Patlama olmadığını bilerek boşaltıldığını düşünüyoruz. Bu atık öyle bir geldi ki yağmur yağdığında sel olur ya sel gibi geldi. Her tarafı aldı gitti. Biz bu derede balık tutuyorduk. Çocuklarımız burada vakit geçiriyor. Diğer köylerdeki muhtar arkadaşlar haber verdi ve çocukları buradan çıkarttık. Bir can kaybı da olabilirdi”

AA

 

 

Bu haber 1074 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter