26 Mayıs 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Konut satışı durmuş durumda”
Lüleburgaz # 11 Ağustos 2018 Cumartesi 07:33

Eray ÇAKMAK

Lüleburgaz’ da son yıllarda emlak ve konut piyasalarının düşüşe geçmesiyle beraber boşta kalan dükkanlar ve satılamayan evler dikkat çekiyor.

Piyasadaki durgunluğun nedeni, bankaların konut kredisi faizlerinin yüksek olması, döviz kurunun yapım malzemelerinin fiyatlarına etkisi ve arsa fiyatlarının tavan yapması olarak görülüyor.

Özellikle bankaların vermiş olduğu konut kredisi faizlerinin devlet bankalarında yüzde 1.40 seviyelerinde, özel bankalarda ise yüzde 1.80-1.90 aralığında olması ev almak isteyen vatandaşların belini büküyor.

“LÜLEBURGAZ’DA KONUT SATIŞI DURMUŞ DURUMDA”

Lüleburgaz’ın mevcut konut piyasası hakkında bilgiler veren Egemen Emlak yetkilisi Samet Karabacak; “Son yıllarda Lüleburgaz’ da konut satışı durmuş durumda. Bunun çeşitli nedenleri var. Dövizin yüksek seviyelerde olması konut yapımı maliyetlerini arttırırken, bu durum ev fiyatlarının da yükselmesine neden oluyor. Bankaların faiz oranları dudak uçuklatacak seviyede. Hal böyle olunca piyasa duruyor. Biz ev satamıyoruz, vatandaş ev alamıyor. Lüleburgaz’ da çoğu dükkan ve ev şuan boş durumda kalıyor” şeklinde konuştu.

1+1 DAİRELER GÖZDE

Son iki yıldır Lüleburgaz’da 1+1 daire satışlarında yoğunluk olduğunu belirten Karabacak; “2+1 ve 3+1 evlerin fiyatları yüksek olunca vatandaşlar son yıllarda 1+1 evlere yönelim gösterdi. Fiyatın 1+1 evlerde uygun olması yatırım yapmak isteyenlerin de gözdesi durumda bulunuyor” dedi.

Lüleburgaz’da vatandaşların daha çok Dere Mahallesi, Gündoğu Mahallesi, Barış Mahallesi ve Güneş Mahallesi’ndeki evlere yöneldiği gözlemlerinken bunun sebebinin bu bölgelerde ev fiyatlarının daha uygun olmasından kaynaklandığı belirtildi.

 

Bu haber 701 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter