26 Mayıs 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
46.TARIM FESTİVALİ BAŞLADI
Babaeski Tarım Festivali 46’ncı kez kapılarını açtı.
Lüleburgaz # 11 Ağustos 2018 Cumartesi 07:33

Metin KARAKUŞ

Babaeski Belediye Başkanlığı Festival Komitesi tarafından bu yıl 46’ncısı düzenlenen “Tarım Festivali” büyük bir coşku ile başladı.

Perşembe günü Atatürk Meydanı’nda düzenlenen tören, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı tarafından Atatürk Anıtına Çelenk konulması ve ardından, Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile birlikte başladı.

Daha sonra, 46.Tarım Festivali Tarım Teşvik Yarışmalarında derece alan üreticiler ziyaret edilerek, protokol üyeleri tarafından kendilerine birer buket çiçek takdim edilerek, tebrik edildi.

46.Tarım Festivali Tarım Teşvik Yarışmasında, 1’inci seçilen karpuzun yere vurularak kırılması geleneği bu yıl devam etti.

Başkan Hacı, konuk Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a, 46.Tarım Festivali Tarım Teşvik Yarışmasında Babaeski’ye bağlı Erikleryurdu Köyü’nden üretici Ekrem Kahraman’ın 1’inci seçilen karpuzunu yere vurarak kırmasını istedi. 

Başkan Albayrak, bir an tereddüt etmesine rağmen karpuzu yere vurarak kırdı ve karpuzun göbeğinden bir parça alarak tadına baktı.

46.Tarım Festivali Korteji buradan, Edirne Belediye Bandosu eşliğinde marşlar çalarak, büyük bir coşku ile Gündüz Onat Festival alanına yürüdü.

Fatih Caddesi’nden geçerken kortejin üzerine esnaf ve kalabalık halk topluluğu, karanfiller ve konfeti atarak alkışlarla coşkuya ortak oldu.

“HER ŞEY BABAESKİ İÇİNDİ”

Gündüz Onat Festival Alanında, 46.Tarım Festivali açılış konuşması Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı tarafından yapıldı.

Başkan Hacı,; “Kurtuluş savaşını müteakip bu ülkeyi ve cumhuriyeti bizlere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve kırk yıllık terör mücadelemizde şehit olan askerlerimizi, polislerimizi, diğer kamu görevlilerimizi, kurban verdiğimiz genç, yaşlı bütün vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum. Gazilerimize ise şükranlarımı sunuyorum. Olağan üstü bir doğa olayı sel taşkını ile karşı karşıya kalan ve çok büyük sıkıntılar yaşayan Ordu halkına ve Belediye Başkanına, tüm Babaeskililerin geçmiş olsun dileklerini iletiyorum. Tarım Festivalimizin bugünlere gelmesinde emeği geçenleri, başta önceki dönem Belediye Başkanları olmak üzere, herkesi saygı ile anıyorum” dedi.

Hacı şöyle devam etti; “Seçildiğimde 10 yıl önce Babaeski halkına şunları söyledim; “Özgürlük, doğup büyümek gibi, güneşin doğuşu ve batışı gibi doğal bir haktır. Bu hak sizin, bu hakka, özgürlüğünüze sahip çıkın” dedim. Yönettiğim ve beraber yaşadığımız bu şehirde özgür bir ortam yaratmayı başardık. Hangi siyasi düşünceden olursa olsun, Babaeski’de yaşayan herkes barış ortamı içinde ve kardeşçe yaşamaktadır. İstedikleri yöneticiyi serbestçe eleştirebilirler. Zaten son üç yıldır Babaeski de en çok eleştirilen yönetici benim. Yani şampiyonluk ben de. Değerli Babaeskililer, yaptığımız hizmetlerden dolayı eleştirilmekten korkmamalıyız. Aksi takdirde hizmet yapamayız. O ne der, bu ne der, bunları bir kenara bırakalım. Eleştirilmekten korkan da Belediye Başkanı olmasın. Kim ne derse desin, biz görevimizi, hizmetimizi yapacağız. Sizi bazen çamurda yürüttüm, bazen susuz bıraktım, ama şuna inanın yaptığımız her şey sizler ve Babaeski içindi. Bütün bu yaşadıklarımızdan sonra bugün bile aynı kararı verir aynı hizmetleri yapardım. Babaeski’nin birikmiş sorunlarına arkamızı dönmedik. İlk göreve geldiğimde Babaeski ye kent olarak, sosyal yapı olarak, farklı bakmayı tercih ettim. Babaeski’yi kendi çocukluğum, gençliğim gibi değerlendirdim. Gelişmesi için neler yapabileceğimi düşündüm ve bu günlere beraberce geldik. Daha yolumuz uzun. Hayalimiz Babaeski’ye hayata değer katmaktır. Çünkü Babaeski hepimizin yaşadığı yerdir. Başka Babaeski yok. Gerçekleştirdiğimiz bütün hizmetler İlçede yarattığımız sosyal ve siyasal ittifaklar sayesindedir. Toplumun yalnız bir kesimini değil tamamını kaplayan sıcak ve samimi bir iletişim kurduk. Babaeski’yi imar ederken gönülleri de imar ettik. Kimseyi dışlamadık. Görevimizi yaparken kibir sahibi olmadık. Eskiden nasıl yaşıyorsak Belediye Başkanı olduktan sonra da öyle yaşadık. Umarım ki gelecek kuşaklarda yaptıklarımızdan etkilenirler, yaptıklarımız onları mutlu eder. Değerli Babaeskililer iyimserlik ve kötümserlik salıncak gibidir. İkisini de yaşayabilirsiniz. Ama hiç kimsenin kötümser olmaya hakkı yoktur. Geleceği bilemeyiz ama bizler düşünce ve çalışmalarımızla geleceği şekillendirebiliriz. Her insanın görevi yaşamımızı nasıl daha rahat daha verimli hale getirebileceğimizi düşünmektir ve ona göre davranışlarımızı düzenlemektir. Bugün burada benim yaptığımı konuşmalarımı unutabilirsiniz ancak Babaeski de yaptığımız çalışmalar nedeni ile yaşamımıza kattığımız rahatlığı ve mutluluğu asla unutamazsınız”

Başkan Hacı’nın konuşmasının ardından ise 46.Tarım Festivali Açılış Kurdelesi, protokol üyelerince kesildi.

Protokol Üyeleri daha sonra Gündüz Onat Festival Alanında Yer alan, stantları gezerek, sergilenen ürünleri incelediler.

Başkan Hacı, törenin sonunda ise gelen davetlilere Tansa Kır Lokantası’nda bir kokteyl verdi.

Düzenlenen törene; Lüleburgaz Kaymakamı ve Babaeski Kaymakam Vekili Mustafa Kaya, 1.Zırhlı Tugay Komutanı Tank Albay Coşkun Önal, CHP Kırklareli Milletvekilleri Vecdi Gündoğdu, CHP İstanbul Milletvekili Av. Turan Aydoğan, Bulgaristan Edirne Konsolosu Radoslava Kafedzhiyska, Bulgaristan-Lyubimets Belediye Başkanı Todor Milev, Başkan Yardımcısı Anastas Anastasov, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, Pehlivanköy Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel, Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı, Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez, çevre İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluşların Daire Amirleri, CHP Kırklareli İl Başkanı Tayfun Okan Çobancık, CHP Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu, CHP Babaeski İlçe Kadın Kolları Başkanı Gül Bingöl, CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Bülent Metin, CHP Pınarhisar İlçe Başkanı Volkan Ertan, İYİ Parti Babaeski İlçe Başkanı İsmet Fıçıcılar, Trakya Birlik Borsa, Oda, Birlik, Kooperatif ve Dernek Temsilcileri, Sporcu Grupları, Bulgaristan, Babaeski Folklor ekipleri ve Dans Grupları, Tarım Üreticileri ve vatandaşlar katıldı.

 

 

 

 

 

Bu haber 516 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter