26 Mayıs 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Söz sırası İstiklal mahallelilerdeydi
Lüleburgaz # 11 Ağustos 2018 Cumartesi 07:42

Neslihan DİKEN

Lüleburgaz Kadın Akademisi’nde düzenlenen “Kentli Kadınlar Kahvaltıları”nın dünkü misafirleri İstiklal Mahallesi kadınlarıydı.

Kahvaltıya İstiklal Mahalleliler büyük ilgi gösterirken, Özel Umut Eğitim Merkezi’nden de yaklaşık 25 kişi katıldı. Vatandaşlar kahvaltının ardından Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli’ye mahalleleriyle ilgili sorunlarını anlattılar.

İstiklal Mahallesi sakinlerinden Çiler Çolakoğlu’nun şikayeti parkların bakımsızlığıydı. Özellikle Gençlik Parkı’nın çok bakımsız olduğunu söyleyen Çolakoğlu’na Murat Gerenli Lüleburgaz’da yeşil alanların arttırılacağını, ağaç gölgelerinde oturulabileceğini ve ışıklandırmanın arttırılacağını söyledi.

“DEPREMDE TOPLANMA ALANLARI BELİRLENDİ Mİ?”

Mahalle sakinlerinden Vildan Alanat ise engelli vatandaşlar için yapılan yolların kullanımında büyük sıkıntılar olduğunu söyledi.

Alanat sözlerine; “Biz bir deprem ülkesiyiz. Olası bir depremde toplanma alanları belirlendi mi diye sormak istiyorum” diyerek devam etti.

Başkan Gerenli, Alanat’ın sorusuna; “Bizim bakış açımız engelsiz bir kent, engelsiz bir dünya olması, engelli vatandaşların bizimle beraber her türlü imkandan yararlanması. Şu anda çalışmalarımız var ancak engelli yollarının kullanılması ve kaldırımlarda geçişlerin sağlanması konusunda vatandaşlarımızın da dikkatli olması gerekiyor. Evet maalesef biz bir deprem ülkesiyiz. Çok acılar yaşadık ama inşallah Allah bize tekrar bunları yaşatmaz. Lüleburgaz’da olası bir afet durumunda toplanma noktalarımız var, belirlenmiş durumda. Tabelalarımız hazırlanıyor, bunlarla alakalı gelişmeleri ilerleyen günlerde belediyemizin sitesinden sizlere bildireceğiz, hassasiyetiniz için teşekkür ederim” diyerek cevap verdi.

İstiklal Mahallesi sakinlerinden Mukaddes Üstünsel ise hastane yapımı dolayısıyla çok fazla toza maruz kaldıklarını ve Aynur Özbilen Parkı’nın çok bakımsız olduğunu dile getirdi.

“Bununla alakalı konuşmaya gittiğim zaman parkı işletenler temizliğin onların işi değil temizlik görevlilerinin işi olduğunu söylüyor” diyen Üstünsel’e Tesisler Müdürü Samet Servet “Parkı biz 2 ay önce işletmeye verdik, parkın masalarının olduğu alan tamamen işletmecinin sorumluluğudur. Bizim de haftada 1 kez temizlik görevlilerimiz gidip temizlik yapıyor. Ayrıca çim biçme işlemi de belediyemizde ve peyderpey yapılıyor. Biz bununla ilgileneceğiz” dedi.

“ÜCRETSİZ KURS YOK”

Söz alan vatandaşlardan Bahar Avcı; “Ben Lüleburgaz’ı yemyeşil görmek istiyorum ve çocuklara, kadınlara havuz istiyorum. Mesela ben Lüleburgaz’da çocuklarımla yürürken yemyeşil ağaçların altında yürümek isterim. Ayrıca ücretsiz kurs yok, ücretsiz kurs istiyorum. Siz benim doktorumdunuz, doktorlukta çok iyiydiniz ve inşallah başkanlığı da çok güzel yürüteceksiniz” dedi.

Başkan Gerenli ise “Yeşil alanlarla ilgili size katılıyorum. Belirttiğim gibi, çalışmalarımız var. Yeşil alanların büyüklüğüne göre onlara uygun dinlenme alanları, yürüyüş yolları, çocuklar için oyun alanları, spor alanları yapmaya çalışıyoruz. Şu anda Lüleburgaz’ın Tosbağa Deresi’nde bizim bir çalışmamız var. Derenin her iki tarafı tamamen yeşil alan olacak. Oralarda piknik de yapabileceğiz, bisiklet yolu da olacak. Çok güzel bir Lüleburgaz olacak ben buna inanıyorum ama hep beraber başaracağız” şeklinde konuştu.

Kahvaltının ve sohbetin ardından beş çok ortaklı projeyi yöneten ve yönettiği ulusal projelere TÜBİTAK-TEYDEB, İstanbul Ticaret Odası ve Eurowards tarafından ödüller alan Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur yaptığı girişimden bahsetti.

Tanuğur, çocuğunun çok sık ateşlenmesi ve bu yüzden kullandığı antibiyotiklerin onda hastalığa sebep olduğunu ve hastalığın iyileştirilmesi için de bal kaynaklı BEE’O’nun üretimi ve geliştirilmesi üzerine çalışmalarda bulunduğunu söyledi.

“Arıların Kraliçesi” olarak anılan Tanuğur, son olarak İstiklal Mahallelilerin sorularını cevaplayarak konuşmasını bitirdi.

Bu haber 363 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter