26 Mayıs 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Bu kadroyla hiçbir şeyi değiştiremez”
Gazetemizin kurucularından ve başyazarı Mesut Sarıoğlu Lüleburgaz FM’de katıldığı programda siyaset ve Lüleburgaz gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. Başkan Gerenli’nin ilk 3 ayını değerlendiren Sarıoğlu; “Bu kadroyla hiç bir şeyi değiştiremez” dedi.
Lüleburgaz # 11 Ağustos 2018 Cumartesi 07:43

Haber Merkezi

Gazetemizin kurucularından ve başyazarı Mesut Sarıoğlu, Perşembe günü Lüleburgaz FM’de Alaaddin Erdal’ın sorularını yanıtladı.

CHP’deki kurultay tartışmaları ile ilgili gelen soru üzerine konuşmasına başlayan Sarıoğlu, kurultay tartışmaları için “Erken ve yanlış bir adımdı” diyerek sonucu doğal karşıladığını söyledi.

CHP’nin içinden yeni bir parti çıkabileceği, DSP’ye kayma olabileceğini söyleyen Sarıoğlu, “CHP’de belediye başkanlığı için Lüleburgaz’da kimlerin adı geçiyor?” sorusuna ise; “Şu anda en önemli aday Murat Gerenli. Ama birkaç isim daha var. Özgür Kaya belediye başkanlığı için de topa girecek gibi görünüyor. Koray Şentürk aday olabilir, CHP eski ilçe başkanı Alaaddin Güncer var. CHP adaysız kalmaz ama şu anki en güçlü görünen Murat Gerenli. Tabi siyasette 1 saat bile önemlidir. Bu arada Emin bey de potaya girdi ama hiç kimse fark etmedi” diye yanıt verdi.

“BU KADROYLA HİÇ BİR ŞEYİ DEĞİŞTİREMEZ”

Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli’nin görevdeki ilk 3 ayını da değerlendiren Sarıoğlu; “Bu kadroyla hiçbir şeyi değiştiremez, yeni hiçbir şey yapamaz” uyarısında bulundu.

Sarıoğlu şöyle devam etti; “Murat bey mevcut kadrolarla bir değişim yaratabilirse eğer, enerjiye, birikime, entelektüel kapasiteye sahip bir arkadaşımız, iyi insanlarla ve yeterli insanlarla çalışması gerekiyor. Kadro değişikliğine gidilmesi gerekiyor. Bu kadroyla hiçbir şeyi değiştiremez, yeni hiçbir şey yapamaz. Bu kadro yeterli bir kadro olsaydı (çünkü 19 senede 2 milyar harcadı bu kadro) Lüleburgaz’da bir değişim hissederdik. Acilen yapılması gereken işler var. Mesela Dere Mahallesi’ndeki yapılaşmanın hemen durdurulması lazım. OHAL kapsamında Türkiye’de işini kaybeden çok akademisyen oldu. Çok iyi akademisyenler de var bunların arasında. Bunların bir kısmı FETÖ terör örgütü nedeniyle, bir kısmı da başka nedenlerle çıkarıldı. Başka nedenlerle çıkarılanlara ulaşması gerekiyor Murat beyin. Üniversitelerde şu an aktif görev yapan hocalarla iletişime geçmesi gerekiyor. Lüleburgaz’ı şehircilikten anlayan bir imar birimine ihtiyacı var. Bu da ancak akademik tabanı olan birileriyle gerçekleştirilebilir. Bütçeden biraz feragat edeceksiniz, abuk subuk kahvaltı işlerini bir kenara bırakacaksınız. Lüleburgaz’ın önümüzdeki 50 yılını planlayacak bir kadro oluşturacaksınız. Lüleburgaz İstanbul’a çok uzak değil. Bütçemiz de müsait. Saçma sapan yatırımlar ortadan kaldırılırsa Lüleburgaz’a iyi danışmanlar, iyi başkan yardımcıları, iyi müdürler gelebilir. Belediye başkanları sadece siyasi irade gösterebilirler, her şeyi bilmeleri mümkün değil. Teknik kadrolardan fikir alırlar. Bizde yanlış anlaşılıyor, Emin beyden önce Lüleburgaz gerçekten küçük bir kasabaydı, Emin bey daha da küçülttü. Yani hacim olarak büyüdü ama kafa olarak küçüldü. Belediye başkanı her şeyi yapar diye bir şey yok”

“TEKNİK YETERLİĞE SAHİP YÖNETİM KADROSU YOK”

Lüleburgaz Belediyesi’nin yönetim kadrosunun teknik yeterliğe sahip olmadığını söyleyen Sarıoğlu; “Lüleburgaz Belediyesi’nde şehircilik konusunda teknik yeterliğe sahip yönetim kadrosu yok. İmar İşleri’ne bakın, Hesap İşleri’ne bakın, Kültür İşleri’ne bakın. İmar İşleri’nde gerçekten şehirciliği bilen, mimar olan, mimarlığı bir sanat olarak kabul eden, şehri yaşayan bir organizma olarak kabul eden birinin orada olması gerekiyor” dedi.

“Murat beyin acilen yapması gereken şeyler vardı” diyen Sarıoğlu şöyle devam etti; “Üçünü ayını bitiriyor neredeyse ama bu kadrolar aynı kadrolar. Bu kadrolardan yeni bir şey çıkartmanız mümkün değil. O yüzden yetkin insanlarla bu iş çözülebilir. Emin bey ne yazık ki yetkin olmayan insanlarla her şeyi ben bilirim diyerek kasabayı kör bir çukurun içine attı”

“EMİN BEYE TAVSİYEM”

Lüleburgaz eski Belediye Başkanı Emin Halebak’ın sıklıkla belediyede ve belediyenin düzenlediği programlarda görülmesi sorulan Sarıoğlu; “Emin bey hala kasabanın belediye başkanlığından istifa ettiğini idrak edemedi. Uzun süre belediyeye mesaiye gitti. Bir olay anlatayım, Çetin hocadan görevi devraldıktan sonra 1 ya da 2 gün, alışkanlık gereği Çetin hoca her gün belediyeye geliyor 3’üncü gün Emin bey Çetin hocaya diyor ki “Artık senin işi bitti buraya gelmeyeceksin”. Emin beyin kazanmasını sağlayan kişi de Çetin hoca ve taraftarlarıydı. 19 senedir kasabayı yöneteceksiniz, hep aynı yere gideceksiniz, öğretmenler de vardır bu emekli olunca okula gitmek isterler. Ama bu süreklilik ve karışma pozisyonuna geldi. Mesela Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Lüleburgaz’a geliyor. Emin bey karşılıyor, Emin bey LYSA’yı gezdiriyor. LYSA dediğimiz büyük düğün salonu. Bu kasabanın artık bir belediye başkanı var ve adı Doktor Murat Gerenli. Emin Halebak emekli belediye başkanımız. Ben kendisine şunu tavsiye ediyorum, Alaçatı’daki yazlığına gitsin, azman teknesine binsin, gezsin dolaşsın, emekliliğin tadını çıkarsın. Ama o tekrar geri dönmek istiyor. Bu noktada DSP ile dirsek temasındalar. Gizli toplantılar yapıyorlar. Ama Emin Halebak trafiğe kapalı alana yasak saatlerde arabasıyla girebiliyor, arabasını belediyenin şoförleri park ediyor, biz bunu tespit ediyoruz, haber yapıyoruz, bize çemkiriyorlar “Neden öyle davranıyorsunuz” diye. Emin Halebak artık emekli bir belediye başkanıdır, yaptıkları için kesinlikle kendisini affetmiyorum, kesinlikle hakkımı helal etmiyorum. Ama artık belediyenin etrafında dolaşmasın. Murat Gerenli’nin Emin beye “Şu kadrolarını da al git” demesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“SARIGÜL NEDEN HALEBAK’I ÖPMEYE GELSİN”

Ağustos ayının başında Mustafa Sarıgül’ün gerçekleştirdiği Lüleburgaz ziyaretini değerlendiren Sarıoğlu; “Mustafa Sarıgül ile Emin Halebak’ın kaderleri çok yakın. DSP-CHP gelgitleri olan iki siyasi figür bu arkadaşlar. Mustafa Sarıgül ısrarla şunu söylüyor; “Ben Lüleburgaz’a Başkan Emin Halebak’ı görmeye geldim” diyor. Oysa Lüleburgaz’ın başkanı Doktor Murat Gerenli. Bu bir kurgu. Mustafa Sarıgül DSP’nin başına oynuyor. Yakında göreceğiz. DSP ile Emin Halebak flörtü var. Gizli toplantılar yapılıyor. Trakya’da Mustafa Sarıgül kadroları kurulmaya çalışılıyor. Yoksa bayram değil seyran değil Mustafa Sarıgül neden o kadar işin içinde Emin Halebak’ı öpmeye gelsin. Burada bir oyun var. Emin Halebak muhtemelen olası bir erken seçimde DSP kanalıyla aday olabilir” diye konuştu.

“NE KADAR KAHVALTI O KADAR PARA”

Lüleburgaz Belediyesi’nin kadınlara düzenlediği mahalle kahvaltılarını eleştiren Mesut Sarıoğlu, bu kahvaltıların eski yönetim modelinin bir yöntemi olduğunu öne sürerek; “Bu yöntem Kevser hanım yöntemidir, Şevket bey yöntemidir. Çünkü malzemeyi o verir, ihale ona kalır” dedi.

Kahvaltıların yanlış bir halkla iletişim yöntemi olduğunu belirten Sarıoğlu; “Murat Gerenli halkla yakın bir temas kurma derdinde ama yöntem yanlış. Yöntem eski yönetim modelinin yöntemi. Masalar kuruluyor, üstüne tüller seriliyor, kahvaltılar yapılıyor. Böyle iletişim kuramazsınız. 900 kişiyi karşınıza alıp hoş geldiniz sorunlarınız nedir dediğinizde cevap alamazsınız, bu doğru bir yöntem değildir. Bu yöntem Kevser hanım yöntemidir, Şevket bey yöntemidir. Çünkü malzemeyi o verir, ihale ona kalır. Ne kadar kahvaltı o kadar para. Bunlar ihaleyle doğrudan temin obezi. Karınlarını doyurmazlarsa acı çekiyorlar. Yöntem şu olmalı, Türkiye’nin seçkin, sosyal araştırmalar yapan bir kurumuyla Lüleburgaz Belediyesi anlaşma imzalayacak. İlla birileriyle kahvaltı yapılmak isteniyorsa şunu öneriyorum, Murat başkan her hafta 1-2 gün herhangi bir mahallede herhangi bir evde halkla kahvaltı etsin. Kahvaltıya herkes gidiyor, 3 mahallenin toplantısına da katılan bir grup biliyorum. Bu sirke bir son verilsin. Önce bu kasabanın gerçek sorunları, bilimsel yöntemlerle alınıp masanın üstüne konulacak. Bir de biri bana çıksın bu Kadın Akademisi denen yerin felsefesini anlatsın. Burası ne için yapıldı? Amacı nedir? Hangi kadınlara hizmet edecek? Kahvaltı yapmak mı? Hobi bahçesi mi? Kurs mu? Belediyenin bir müdürünün kardeşine 300 liraya kafe kiralamak için mi yapıldı burası? Lüleburgazlı kadınların ciddi bir sorunu var, şiddet. Israrla Lüleburgaz’da kadına şiddet yok diyorlar. 500’ün üzerinde yargılaması devam eden dava var. Bunları 10’la çarpın. Lüleburgaz’da kadına şiddet var. Lüleburgazlı kadınlar sabahın 5 buçuğunda kalkıp fabrikalara gidiyorlar. Gece 12’de kalkıp fabrikalara gidiyorlar. Sürekli gece çalışan kadınlar var. Bir cemaat var, bunlar kendi etrafında top çeviriyor. Mutluymuş gibi yapıyorlar. Murat başkanı sabah 6’da 8 Kasım Okulu’nun yolunda yürümeye davet ediyorum. Yüzlerce otobüs binlerce insan topluyor. Bunu kabul etmezseniz içi boş büyük projelerle etrafınızdaki 300 kişiyi eğlendirirsiniz” diye konuştu.

 

 

 

 

 

Bu haber 2389 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter