23 Mayıs 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Belediye meclislerinden geçmeli”
DAYKO Vakfı Başkanı Nusret Türkkan, termik santral projesi için belediye başkanlarına birer mektup yazdığını, ortak bir toplantı yapmalarını, tavsiye kararı almalarını ve bu tavsiye kararını kendi meclislerinden geçirmelerini istediklerini söyledi.
Edirne # 31 Ağustos 2018 Cuma 08:42

Haber Merkezi

DAYKO Vakfı Başkanı Nusret Türkkan, Trakya’nın il ve ilçelerinde kurulması planlanan termik santral projeleri, ÇED raporları, doğaya, köylü ve kentli yaşamına etkileri ile ilgili açıklamalarda bulunarak; Trakya’da toplam 900 adet ÇED raporu olduğunu açıkladı.

Edirne Gündem Gazetesi’nin haberine göre Türkkan, Trakya’da toplam 900 adet ÇED raporu olduğunu belirterek; Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’daki projelerle ilgili bilgi verdi.

Trakya’daki sivil toplum örgütlerinin ve belediyelerin çalışmalarını da örneklerle açıklayan Türkkan, Trakya’nın en verimli bölgesi olan Kırklareli Ovası’na kurulmak istenen termik santrale karşı Kırklareli il, ilçe ve belde belediye başkanlarına çağrı yaptı. DAYKO Vakfı’nın Trakya’daki projelerini de açıklayan Türkkan, vakfın Edirne’de şube açma çalışmalarının başladığını açıkladı.

“TRAKYA YAŞAM JENERATÖRÜDÜR”

Trakya bölgesinde 900 adet ÇED raporu olduğunu söyleyen Türkkan; “Nasıl bir alandır, burası çöl mü? Hayır. Burası bir yaşam jeneratörüdür. Kuzey rüzgârları 9 ay esiyor ve bıraktıkları esintiden oluşan yoğunlaşma bütün Trakya’yı ve İstanbul’a klima sağlıyor. 22 milyon insanın yaşam kaynağı buradan geçiyor. Istrancalarda 3-4 derece soğutma görevi görüyor. Bir de Karadeniz’in sağladığı soğuk akıntılar serinletme yapıyor. Burada bir yaşam zinciri oluşmuş. Trakya’nın bütün nehirleri, dereleri Istrancalardan doğar. Sadece Meriç ve Arda, Bulgaristan’dan gelir. Bir de Istrancaların altından gelen su akıntıları vardır ki bütün Trakya ovasının altına yerleşir. Trakya ovasının üstündeki bütün dereler şu anda kirli ve zehirlidir. Onları çok fazla kullanamıyoruz ama yer altı suları ile geçinebiliyoruz. Düne kadar 50 metreden yer altı suyu kullanırken, Çerkezköy bugün 300 metreye inmiş. 400 metreden sonra zaten zehirli ya da tuzlu su geliyor. Her sene de Belediyeler birkaç metre daha aşağıya iniyorlar. 5-6 sene önce Trakya’da kişi başına 14 ton temiz su kullanımı düşerken, şimdi 5 tonlara düştü. Bu kadar yaşam döngüsü, bu felaket ile karşı karşıyadır. Felaket kapımızın önündedir” ifadelerine yer verdi.

 “ASİTLER TRAKYA’YA DAĞILACAK”

Termik santral projelerinin duyurulmasının ardından halka istihdam konusunda verilen vaatlerin gerçeği yansıtmadığını açıklayan Türkkan; “Termik santrallerde belki 1-2 kişiye iş imkânı sağlanır ama binlerce insan; ekili arazi, su, ekili topraklarını kaybedecek. O toprak verimini ve bereketini kaybedecek. Termik santralin dibinde hiç kimse bir domates bile yetiştiremez. Edirne’de ayçiçeği yetiştiremezsiniz. Termik santralin olduğu yerde bir koyun otlayamaz. Çünkü asit var ve otlayacak bir şey bulamaz. Kuzey rüzgârları burada 9 ay esiyor. Kışın burada koridorlar var. Bu koridorlar, asitleri Trakya’ya dağıtacak. Bölgede oturan zenginler önce lüks arabalarını kaçırıyorlar. Çünkü arabanın üzerine yağıyor. Arkasından işi, gücü, imkânı olanlar terk ediyorlar ve nüfus boşalması başlıyor. Hiç kimse bir termik santralin dibinde oturmak istemez. Niye pis bir hava soluyayım? Burada da bir nüfus boşalması başlayacak. Zonguldak’ın Çatalağzı Beldesi’nde belediye başkanını dinleyin. Nasıl nüfus düşmüş, dükkânlar boşalmış, ticaret düşmüş? Termik santral olan hepsinde böyledir” dedi.

“VİZE BELEDİYE BAŞKANI ÖRNEK OLSUN”

Trakya’daki il, ilçe ve belde belediye başkanlarının açıklanan projeler karşısındaki tutumlarını açıklayan Türkkan; “Belediye başkanları bir karşı duruş sergiliyorlar ama gördüğüm kadarıyla bu işin yılmaz savunucularından bir tanesi Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı’dır. Trakya’daki diğer belediye başkanlarından farklı olarak 2-3 senedir bu işin mücadelesini veriyor ve belediye binasının önünde termik santral istemediğini beyan eden büyük bir pankart asılıdır. Bu cesareti Vize Belediye Başkanı gösterdiğine göre, sivil toplum kuruluşları olarak aynı cesareti diğer belediye başkanlarının da göstermesini bekliyoruz. Bunun yanında Çerkezköy’de, Kapaklı’da, Tekirdağ’da birçok belediye, termik santrallere karşı dava açmıştı. Ama Vize Belediye Başkanı, biraz daha farklı bir duruş ile tavrını sürdürüyor. Vize Belediye Başkanı’nın yaptığı mücadeleyi keşke Trakya’daki diğer belediye başkanları da aynı şekilde gösterse. Biz, sivil toplum olarak böyle bir duruş bekliyoruz ve maalesef şimdiye kadar göremedik” ifadelerine yer verdi.

“BELEDİYE MECLİSLERİNDEN GEÇMELİ”

DAYKO Vakfı’nın Kırklareli’ndeki termik santral projesi için belediye başkanlarına birer mektup yazdığını söyleyen Türkkan;“Onlardan, kendi aralarında ortak bir toplantı yapmalarını, tavsiye kararı almalarını ve bu tavsiye kararını kendi meclislerinden geçirmelerini istedik. Eğer belediye meclislerinden geçmiş ortak bir karar olursa, santrallere karşı önemli bir yasal dayanak olacaktı. Aynı zamanda belediyelerin ortak bir birliği de olacak. Bu mücadele halkın karşısında bir prestij kazanacaktır. Böyle bir mektup çağrısı yaptık. Belki de sonuç alır. Aynı duruşu İğneada’daki Nükleer Santrale karşı göstermişlerdi. 29 tane ilçe ve 3 tane il belediye başkanı ile ortaklaşa toplantı yapmışlardı. Burada ortak bir bildiri yayınlamışlar, Trakya’da nükleer santral istemediklerini ve karşı duracaklarını yayınlamışlardı. Şimdi de termik santral konusunda aynı toplantıları yapıp bir adım atmalarını istiyoruz. Ama çıkan tavsiye kararını her belediye başkanı, kendi meclislerinden geçirmeli. Tabi bu mektubu gündemde sadece Kırklareli olduğu için Kırklareli’deki belediye başkanları için hazırladık” dedi.

“MÜCADELEYİ SİYASALLAŞTIRARAK BÖLMEK İSTİYORLAR”

İnece’de düzenlenmek istenen halkın bilgilendirme toplantısında termik santral projesinin iptalini isteyen halk için ‘marjinal gruplar’ söyleminin bilinçli olarak yapıldığını belirten Türkkan; “Karşılarındaki insanları etkileyebilmek için marjinal, vatan haini diyecek ve bu işi siyasallaştırmaya çalışacaklar. Bizim mücadelemize AK Parti’li, MHP’li de geliyor. Örneğin; Vize Belediye Başkanı MHP’li. Babaeski’de en çok mücadeleyi destekleyen kadınlarımız İYİ Parti’li. Siyasallaştırarak mücadeleyi bölmeye çalışıyorlar. Çerkezköy’de de böyle yaptılar” dedi.

 

Bu haber 1289 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter