24 Ağustos 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Bakandan ‘tren kazası’ yanıtı!
Tekirdağ # 14 Eylül 2018 Cuma 07:41

Haber Merkezi

8 Temmuz’da Çorlu’da meydana gelen ve 25 kişinin hayatını kaybettiği tren faciasının ardından CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’in verdiği soru önergesine 2 ay sonra yanıt geldi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından verilen yanıtta söz konusu menfezin işletmeye açıldığı 1873 yılından itibaren görevini eksiksiz yerine getirdiği, kazanın yaşandığı tarihte “çok kısa sürede, çok dar bir alanda ve hattın işletmeye açıldığı tarihten bugüne kadar görünmeyen miktarda” yağış gerçekleştiği, hattın taşıma kapasitesinde, hat kesiminde kullanılan malzemelerde ve hattın altyapı ve üstyapısında herhangi bir sorunun olmadığı ifade edildi.

Yüceer’in “Demiryolu hatlarında arızaları haber vermek üzere görev yapan yol bekçilerinin kadro dışı bırakılmasına” ilişkin sorusuna da cevap veren Bakan Turhan, bekçilik hizmeti ile sağlanan kontrollere yeni bakım sisteminde ihtiyaç kalmadığını belirtti.

Önerge yanıtında; “Çorlu’da meydana gelen hadisenin olduğu hat kesimi, altyapı ve topoğrafik yönden riskli bölgeler kapsamına girmemektedir. Kaldı ki, yol bekçileri aynı yerde, sabit beklemeyip hat üzerinde günlük yaklaşık 10 kilometrelik mesafeyi gidip gelerek yaya olarak kontrol etmektedir. Bu yöntem ansızın ve ani gelişen durumlarda yüzde yüz çözüm olmayacak olup, bekçinin geçmesini müteakip de hadiseler meydana gelebilmektedir” denildi. 

“TEK SORUMLU YAĞIŞ MI?”

CHP Uzunköprü İlçe Başkanı Özlem Becan ise kazanın tek sorumlusunun yağış olarak gösterildiğini, tüm sorumluların yargılanmasını istediklerini kaydetti.

Becan; “Kazanın tek sorumlusu olarak yağışlar gösterilmekte. Ancak gelin görün ki, kaza bölgesine en yakın ölçüm istasyonlarından Çorlu Meteoroloji İstasyonu’nun yağış analizlerine göre bölgede meydana gelen yağışların 7 yılda bir görülmesi mümkün yağışlar olduğu yönündeki tespit önem kazanmaktadır öte yandan Tren yolundaki yapım, bakım ve onarım çalışmalarında yağış yoğunluğu ve olası yağışların mutlaka dikkate alınması gerekir. Sonuç olarak; 7 yılda bir görülebilecek miktardaki yağışı kazaya sebep olan bir doğal afet gibi ortaya koymak doğru değildir. İnsan taşıma hizmetini veren bir kurum arazi şartları, coğrafi özellikler, hava şartları gibi tüm verileri göz önünde bulundurarak hattın yapımını, bakımını ve denetimini sağlamak zorundadır. Yaşanan olayda, sonra menfez dolgusunda ve menfezden sonraki hat kesiminde yapılan onarım işlerinin tekniğine uygun yapılmadığı yerinde gözlemlenmiştir. Bu koşullarda, aynı yerde benzer olayların meydana gelmesi kaçınılmazdır” dedi.

“BÜTÜN SORUMLULARIN YARGILANMASINI İSTİYORUZ”

Becan, konuyla ilgili yüreği soğumayan tek bir aile kalmayana kadar, her türlü davanın takipçisi olacaklarını ve bu işin peşini bırakmayacaklarını kaydetti.

Becan; “Bu canların bedeli 1-2 kişiye yıkılarak kapatılamaz. Bütün sorumluların yargılanmasını istiyoruz. Projeyi çizen, onaylayan, denetlemeyen, taşeron şirket, uyarıları dikkate almayan bütün sorumlular yargılanmalı. Bu dava üç beş tazminat verilip, ‘doğal afet’ diyerek kapatılamaz. Biz onlara tazminat verelim bakalım onlar bizim canlarımızı geri verebilecekler mi?” Kazadan sonra yas ilan edileceğine hemen yayın yasağı geldi. Bu ne anlama geliyor?” diye sordu.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan’a kazanın ardından 16 soru yöneltmişti.

 

 

 

Bu haber 1467 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter