23 Mayıs 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Edirne’de otomobilsiz gün
Edirne # 18 Eylül 2018 Salı 09:18

Edirne'de Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında, bisiklet turu düzenlendi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, belediye başkan yardımcıları ve bisikletçilerden oluşan grup, Sağlık Yolunda toplandı.

Startın verilmesiyle pedal çevirmeye başlayan bisikletçiler, Sağlık Yolunda tur attı. 

Başkan Gürkan, etkinliğin ardından yaptığı açıklamada,  Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla bisiklet turuna katıldıklarını belirtti.

Bir nebze olsun araçlardan ve hareketsizlikten uzak kaldıklarını ifade eden Gürkan, "Özellikle fosil yakıtlı araçları kullanmayarak, daha çok kas gücüyle vücudumuzla hem hareket etmemizi hem de bu bağımlılıktan insanları biraz kurtarmayı hedefleyen bir faaliyet gerçekleştirdik." dedi.

Edirne'de bisiklet sporunun gittikçe geliştiğini aktaran Gürkan, bir kaç yıl önce bir olan dernek sayısının bugün 7'ye yükseldiğini vurguladı.

EDİRNE’NİN İLK BİSİKLET YOLU

"Birazdan bu parkurda yapacağımız yol da Edirne'nin ilk projeli bisiklet yolu" diyen Gürkan, şunları söyledi:

"Etkinlikler 1 hafta boyunca devam edecek. Bu bir hafta boyunca ben de dahil olmak üzere birçok kişiye, mümkün olduğunca, zorunluluklar dışında araç kullanmamayı tavsiye ediyoruz. Mümkün olduğunca, bisikletle, yürüyerek, spor yaparak, hem bedenimizi daha sağlıklı kılmayı hem de doğaya daha az karbon salınımını hedefliyoruz." 

AA

Bu haber 990 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter