13 Temmuz 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Lüleburgaz'a fakülte geliyor!
Kırklareli Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun yeni Akademik Yılı, Lüleburgaz’a fakülte müjdesi ile başladı. Törende ayrıca Türkiye’de bir ilk olarak Lüleburgaz’da Tarıma Dayalı Endüstri Yönetimi Bölümü kurma çalışmalarının başladığı duyuruldu.
Lüleburgaz # 03 Ekim 2018 Çarşamba 07:55

Tevfik İŞÇİ

Kırklareli Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun 2018-2018 Akademik Yılı dün düzenlenen törenle açıldı.

Lüleburgaz Yerleşkesi Konferans Salonu’nda düzenlenen açılışa Kaymakam Mustafa Kaya, Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hasan Eken, kurum müdürleri, öğrenciler, eğitimciler ve misafir konuk olarak Yeminli Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Masis Yontan katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende konuşan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hasan Eken, üniversitelerinde yeni bir döneme geçiş yaptıklarını söyledi.

Bu dönemde bütünüyle öğrenci odaklı çalışmalar yürüteceklerini belirten Eken, üniversite olarak en önemli unsurlarının öğrenciler olduğunu ifade etti.

Öğrencilerin en iyi şekilde yetişmesi konusunda fedakarca gayret göstereceklerini aktaran Eken, buradan mezun olan öğrencilerin, Lüleburgaz ve çevresinin yanı sıra Türkiye’nin çeşitli yerleri ile ülke sınırlarının dışında çalışmalarını hedeflediklerini kaydetti.

‘TARIMA DAYALI ENDÜSTRİ YÖNETİMİ BÖLÜMÜ’ KURULACAK

Bu kapsamda istihdam ayağında da etkili bir yol izlemek istediklerini dile getiren Eken, “Öğrenciler eğitim öğretim ile ilgili her aşamaya dahil olacaklar. Paydaşlarımız ile eğitim öğretimin nasıl yapılacağı konusunda bilgiler paylaşıp, üniversite-sanayi işbirliğini de sağlamak istiyoruz. Bu kapsamda okulumuzun danışma kurulunu oluşturduk. Danışma kurulumuzda Kaymakamlığımız, Belediye Başkanlığımız, odalarımız, Lüleburgaz ve Kırklarelili sanayicilerimiz, banka şube müdürlerimiz bulunuyor. İnşallah onların bize sağlayacağı katkı ile iyi bir yola gireceğiz. Yine bir diğer çalışmamızda öğrenci temsilcilerimizi oluşturduk. Kulüplerimizi oluşturduk. Öğrencilerimizden bu kulüplere katılım sağlamlarını bekliyoruz. Öğrencilerimiz kısaca bütün süreçlere dahil etmek istiyoruz. Ayrıca Trakya bir tarım bölgesi. Tarıma dayalı sanayinin de gelişmediği konusunda danışma kurulumuz ile hem fikir olduk. Biz de düşündük ve Yüksekokulumuzda Tarıma Dayalı Endüstri Yönetimi ismiyle bir bölüm kurulması konusunda çalışma içine girdik. İnşallah en kısa sürede bunu da başaracağız. Fakat bu da kolay olmayacak. Türkiye’de şu anda yok, ilk olacak. Dünyada ise sadece gelişmiş ülkelerde var.” diye konuştu.

LÜLEBURGAZ’A FAKÜLTE MÜJDESİ

Törende konuşan Kaymakam Kaya ise Lüleburgaz’daki Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun fakülte olarak hizmet vereceğini söyledi.

Kaya; “Kırklareli Üniversitesi 2007 yılında açılmış bir üniversite. Yaklaşık bir 10 senedir hızla büyüyen bir yapıya sahip. Yaklaşık 28 bin öğrencisi bulunuyor. Bunun yaklaşık 20 bin civarı il merkezinde, Lüleburgaz’da da 6 bin civarında öğrenciye biz ev sahipliği yapmaktayız. Fakat biz Lüleburgaz olarak daha fazlasını istiyoruz. Bu konuda üniversite yönetimine de değişik platformlarda bu konuyu dile getirdik. Lüleburgaz için geçtiğimiz 2016 yılında da Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi olarak YÖK’ten onaylandı. Ama şu anda kağıt üstünde var. Önümüzdeki süreçte hayata geçecektir. Bir de müjdeli haber vermek istiyorum. Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu önümüzdeki dönemde Uygulamalı Bilimler Fakültesi olarak hizmet verecek. Bunu buradan açıklıyorum. Bu fakülteleri de en kısa zamanda sayısını daha da arttırarak Lüleburgaz’a kazandırmak istiyoruz. Üniversitelerin bulunduğu yere çok büyük katkıları var. Bilimsel, Kültürel, düşünce yapısına kadar sosyal ve ekonomisine de çok büyük katkıları var. Bölge açısından Lüleburgaz üniversiteleri fazlasıyla hak ediyor. Son derece sosyal alt yapıya sahip bir ilçe. Kültür şehri. Öğrencilerin çok rahat keyifle eğitim öğretimlerine devam edebileceği bir ilçeyiz. Dolayısıyla bu sayının hızla artması bizim beklentimiz” dedi.

Rektör Prof. Dr. Bülent Şengörür ise; “Uygulamalı Bilimsel Yüksekokulumuz topluma yön vermek, ülkemizin kalkınmasına ve ilerlemesine katkı sağlamak amacıyla, bankacılık, uluslararası ticaret ve lojistik, finansal hizmetler, muhasebe ve denetim alanında kaliteli ve nitelikli insan gücünü yetiştirmektedir. Bilgi üretim eğitim-öğretimin şekillendirdiği insan gücüyle mümkündür. Günümüzde bilgi üretimi ve paylaşımı hayati önem kazanmış, ülkelerin her yönden gelişmelerinde vazgeçilemez temel şartlardan biri haline gelmiştir. Öğrencilerimizden kendilerine sunulan imkanların kıymetini bilerek karşılarına çıkması muhtemel engelleri aşıp, çok çalışarak hedeflerine ulaşmalarını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Akademik Yılın ilk dersini ise Yeminli Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Masis Yontan verdi.

Yontan, muhasebe konularında öğrencilere bilgi verip, önerilerde bulundu.

Muhasebenin tarihteki öneminden bahseden Yontan, gelişim süreçlerini ele aldı.

Konuşmaların ardından Rektör Şengörür, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hasan Eken’e, Kaymakam Kaya’ya, Belediye Başkanı Gerenli’ye ve Masis Yontan’a plaket verdi.

Bu haber 9826 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter