24 Mayıs 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kırklarelili kız çocukları da bu projede!
Kız çocuklarının, eğitim başta olmak üzere sosyal ve kültürel alanda aktif rol almaları, gelecekte nitelikli görevlerde bulunmaları, erken yaşta evlenmelerinin önüne geçilmesi için Kırklareli’de de çalışmalar yürütüldü.
Kırklareli # 12 Ekim 2018 Cuma 07:39

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, kız çocuklarının eğitim başta olmak üzere sosyal ve kültürel alanda aktif rol almaları, gelecekte nitelikli görevlerde bulunmaları, erken yaşta evlenmelerinin önüne geçilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararla, kız çocuklarının cinsiyetlerinden ötürü maruz kaldığı eşitsizlik konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla, 2012'den bu yana 11 Ekim, Dünya Kız Çocukları Günü olarak kutlanıyor.

Kız çocuklarına karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi ve insan haklarından etkili bir şekilde yararlanabilmeleri amacıyla kutlanan 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'nde, kız çocuklarının görünürlüklerine vurgu yapılıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hükümet olarak kız çocuklarının erken yaşta evlenmelerinin önüne geçilmesi ve eğitim imkanlarına erişimlerinin iyileştirilmesi için tüm imkanların seferber edildiğini belirtti.

Selçuk, "Toplumu, en yüksek seviyeye taşıyacak olanlar, sevgili kız çocuklarımız olacak. Bakanlık olarak geleceğin güçlü kadınlarını yetiştirmeye, bu yönde çalışmalar yapmaya devam ediyoruz." dedi.

KIZ ÇOCUKLARININ İYİ EĞİTİM ALMALARI İÇİN ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLÜYOR

Bakanlık tarafından, çocukların özellikle de kız çocuklarının hayat koşullarını iyileştirmek ve etkili, iyi bir eğitim alabilmeleri için çalışmalar yürütülüyor. Ekonomik imkansızlıklar nedeniyle aileleri bakmakta güçlük çektiği için maddi olarak desteklenen çocukları, sosyal, kültürel, sanatsal ve akademik olarak da desteklemek için proje başlatıldı.

Yoksul ailelerin, sadece ekonomik yetersizlikler sebebiyle çocuklarını kurum bakımına vermesinin önüne geçmek amacıyla yürütülen Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) uygulamasının kapsamı, geçen yıl "Okul Destek Projesi" ile genişletildi. Proje ile 1070 kız çocuğuna ulaşıldı.

Proje kapsamında Ağrı, Antalya, Aydın, Bartın, Batman, Bingöl, Bursa, Çankırı, Denizli, Erzincan, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İstanbul, İzmir, Karabük, Kırklareli, Konya, Muğla, Samsun, Şırnak, Trabzon ve Yozgat'ta yaşayan, 6, 7 ve 8. sınıf aralığında okuyan, sosyal ve ekonomik yoksunluk içerisindeki kız çocuklarının sosyal, kültürel, sportif ve akademik faaliyetlere katılması sağlandı.

AA

Bu haber 353 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter