23 Mayıs 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Seçime 5 ay kala hatırlandı!
2013 yılında dönemin Kent Konseyi Emekliler Meclisi’nin başlattığı ‘ücretsiz cenaze’ mücadelesi 5 yıl sonra zaferle sonuçlandı. Belediye Meclisi kararıyla Lüleburgaz cenaze hizmetleri ücretsiz oldu. 2015 yılında ‘ücretsiz cenaze’ için 4 bin 500 imza toplanmış ancak Lüleburgaz Belediyesi’nden ses gelmemişti.
Lüleburgaz # 12 Ekim 2018 Cuma 07:46

Haber Merkezi

Lüleburgaz Belediyesi, bundan böyle cenaze hizmetlerinden gömü ücreti alınmayacağını duyurdu.

Alınan bu kararın 4 Ekim’deki meclis toplantısında görüşülerek karara bağlandığı belirtildi.

Belediye, gömü esnasında kullanılacak tahta ve kefenin de belediye tarafından karşılanacağını, defin müracaatlarının mesai saatleri içinde Tek Masa Hizmet Birimi’ne, mesai saatleri dışında ise 153 Zabıta hattı aranarak yapılabileceğini duyurdu.

NE DEĞİŞTİ?

Lüleburgaz Belediye Meclisi’nin yıllardır sivil toplum kuruluşlarının ve sokaktaki vatandaşların taleplerinin arasında olan cenaze hizmetlerinin ücretsiz olması konusunu seçimlere 5 ay kala gündemine alması da ayrıca dikkat çekti.

Lüleburgaz Kent Konseyi Emekliler Meclisi, 2013 yılında Lüleburgaz'da cenaze hizmetlerinin ücretsiz olması için konuyu gündeme taşımıştı.

5 yıl önce yaklaşık 320 TL olan cenaze maliyetlerinin sosyal belediyecilik gereği belediye tarafından karşılanması talep edilmişti.

O dönemde Halebak başkanlığındaki meclis bu talebi görmezden gelmişti.

4 BİN 500 İMZA TOPLANMIŞTI!

Kent Konseyi Emekliler Meclisi, bu tarihten sonra yaklaşık 17 ay yürüttüğü mücadele sonucunda ücretsiz cenaze için 4 bin 500 imza toplayarak 2015 yılında bu imzaları belediyeye teslim etmişti.

Aradan geçen 3 yıl sonunda Emin Halebak’ın istifasının ardından göreve gelen Başkan Murat Gerenli, bu yılın Ağustos ayında; “Cenazenin gömülmesine kadar her şey için biz belediye olarak elimizden geleni yapacağız ama ben pilav ayran vermeyeceğim” diyerek bu konunun meclise geleceğinin sinyalini vermişti.

 

 

 

Bu haber 1855 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter