24 Haziran 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“En büyük hayır organ bağışı”
Lüleburgaz # 08 Kasım 2018 Perşembe 07:46

Tevfik İŞÇİ

Lüleburgaz İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Organ Bağışı ve Farkındalık Haftası kapsamında Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerine bilgilendirme semineri düzenlendi.

İlçe Sağlık Müdürlüğü doktoru Selin Ulu tarafından HEM Konferans Salonu’nda verilen seminerde, kursiyerlere organ nakli konusunda bilgiler aktarıldı.

Organ naklinin nasıl ve ne şekilde yapılabileceğini belirtildiği seminerde, ayrıca organ naklinin önemi anlatıldı.

Ulu, organ naklinin vücutta görevini yapmayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üstlenecek bir organın nakledilmesi işlemi olduğunu söyledi.

Yirminci yüzyılın tıp mucizelerinden biri olarak gösterilen organ naklinin tüm dünyada yüz binlerce hastanın yaşan süresini uzattığını belirten Ulu, fakat organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısının her geçen gün arttığını kaydetti.

Organ bağışçılarının ve ailelerin göstermiş olduğu örnek davranışın, hayat kurtaran bir durumun ötesinde insani dayanışmanın da ışıldayan bir sembolü olduğuna değinen doktor Selin Ulu; “Bir kişinin hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarını başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelemesine organ bağışı deniyor. Türkiye’de organ nakillerinin yüzde 75-80’i canlı vericiden yapılmaktadır. Bu yüzde Avrupa’da tersine olacak şekilde yüzde 80 kadavradan gerçekleşmektedir. Bu durum organ bağışı konusunda Türkiye’de yeterli farkındalığın olmadığını düşündürmektedir. Organ bağışındaki yetersizlik nedeniyle Türkiye’de her yıl 5 bin civarında hasta hayatını kaybediyor” dedi.

“22 BİN HASTA KADAVRA BEKLİYOR”

Ulu şöyle devam etti; Son rakamlara göre kadavra bekleme listesine 22 bin hasta kayıt yaptırmış. Bu kayıtların çok daha yüksek rakamlarda olması beklenirken, naklin az olmasından dolayı hastalar umutsuzluktan nakil listesine bile kayıt yaptırmıyor. Ayrıca ülkemizde bugün kronik böbrek yetmezliği hastası diyaliz cihazlarına bağlı olarak bir gün böbrek nakli olabilmek umuduyla yaşamaktadır. Her yıl yaklaşık 6-7 bin böbrek hastası nakil listesine dahil olurken, 60 bin böbrek hastası da diyalizle hayatını devam ettiriyor. Her yıl diyalize giren hasta sayısına yaklaşık 5 bin hasta ilave oluyor. Ancak korkutucu artışa rağmen yılda sadece 3 bin hasta nakil olma şansına sahip oluyor. Bu nedenle her bağış, yeni bir hayattır. 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir. Burada yasal koşulların da tabi ki yerine getirilmesi gerekiyor.  Kısacası bağışlanan her organ yaşama tutunan bir insandır. Organ bağışı, candan cana yapılan en büyük sadakadır”

Doktor Selin Ulu’nun anlatımlarının ardından seminer karşılıklı soru cevap şeklinde devam etti.

 

 

Bu haber 670 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter