10 Temmuz 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
‘Nükleer tehdit’ önergesi!
Kırklareli # 08 Kasım 2018 Perşembe 09:14

Haber Merkezi

CHP Kırklareli Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, İğneada’da kurulması planlanan 3. nükleer santralin Kırklareli ve Trakya Bölgesine vereceği zararların belirlenmesi ve yasal tedbirlerin alınması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Gündoğdu, TBMM Başkanlığı’na verdiği araştırma önergesinde Kırklareli’nin ormanları, havası, suyu, toprağı ve bölgede yaşayan yöre halkının ciddi tehdit altında olduğunu belirterek, yasal tedbirlerin alınması amacıyla Anayasanın 98’inci, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını talep etti.

Gündoğdu önergesine gerekçesinde; “Eşsiz doğal zenginliklere sahip bölgemizde bir yandan biyolojik çeşitliliği korumak için uluslararası sözleşmeler imzalanıp milyonlarca dolarlık harcama yapılırken, bir yandan da; çimento ve kömür limanı, taş ve maden ocakları, termik santral bunlar da yetmezmiş gibi bir de nükleer santral kurulması planlanmaktadır. Günümüzde, olası bir kaza durumunda 15-20 milyon insanımızı etkileyecek eşsiz coğrafyaya sahip Kırklareli bölgemizde Nükleer Santral planlanması akıl ve bilimle bağdaşmamaktadır.  Bunun örneği Çernobil kazası ile yaşanmış santralin olduğu bölgeden yüzlerce hatta binlerce kilometredeki uzak bölgeler, ülkemizde başta Karadeniz ve Trakya bölgemiz ile Kırklareli ilimiz olmak üzere milyonlarca insan etkilenmiş, kazanın sonuçları yıllar geçmesine rağmen hala tam olarak tespit edilememiştir. İğneada’da yapılması planlanan nükleer santralde bir kaza olması durumunda İstanbul’un yanı sıra, Trakya’nın tamamı ile Kuzey Ege büyük tehdit altında kalacak, Marmara, Batı Karadeniz, Kıyı Ege ve Kıyı Akdeniz de oluşacak radyasyon bulutundan etkilenecektir. Bu doğrultuda; İğneada beldesinde yapılması planlanan Nükleer Enerji Santrali’nin Kırklareli ve Trakya Bölgesine vereceği zararların belirlenmesi, bölgede yaşanan çevresel sorunların ivedilikle çözülmesi ve yaşanır ve üretilen bir çevre için gereken yasal tedbirlerin alınması amacıyla bir Meclis Araştırmasına ihtiyaç bulunmaktadır” ifadelerine yer verdi.

 

Bu haber 883 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter