10 Temmuz 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Nakille hayata tutunanlar!
Uzun yıllar organ nakli bekleyen binlerce hastadan sadece birkaçı olan Recep Kaya, Ümit Birol, Günay Çiçek ve Zeynep Aydemir, bağışçılarından bulunan uygun nakille hayata ikinci kez bağlandı.
Kırklareli # 08 Kasım 2018 Perşembe 09:22

Organ veya doku nakliyle hayata tutunan Recep Kaya, Ümit Birol, Günay Çiçek ve Zeynep Aydemir, sağlıklı ve bağış için uygun kişileri organ bağışına davet etti.

Kaya, Birol, Çiçek ve Aydemir, doku veya organ nakliyle hayata yeniden "merhaba" diyen binlerce hastadan sadece birkaçı... 

Onlar yaşamlarına, sağlıklarına yeniden kavuşsa da organ nakli bekleyen binlerce hastanın sesi olmak için çevrelerinde çağrıda bulunmaya devam ediyor.

Küçük yaşlarda ateşli silah yaralanması sonrası yüz dokusunun büyük bölümünü yitiren Kırklarelili Recep Kaya (27), 5 yıl öncesine kadar 40'a yakın ameliyat geçirdi. 2013 yılı sonunda Akdeniz Üniversitesi'nde geçirdiği yüz nakli operasyonuyla günlük hayata karışmaya başladığını ifade eden Recep Kaya, şimdi katıldığı konferanslarda, toplantılarda organ bağışı konusunda farkındalık yaratıyor.

Nakilden sonra değişen hayatını AA muhabirine anlatan Kaya, Türkiye'nin 7. yüz nakli gerçekleştirilen hastası olduğunu kaydetti.

Yüzü nedeniyle içine kapandığını ancak operasyon ardından tekrar dışa dönük bir insan haline geldiğini ifade eden Recep Kaya, "Ameliyat sonrası insanlarla olan iletişimim, ilişkilerim arttı. Öz güvenim yerine geldi. Yüz nakli olmasaydım hayat devam ederdi ama şu anki gibi olmazdı. Mesela dışarıya çıkmaktan hep çekiniyordum. Şimdi ise evlenip bir yuva kurmanın hayalini kuruyorum." diye konuştu.

Organ ya da doku nakli bekleyenlere umutsuz olmamaları yönüne telkinde bulunan Recep Kaya, "Nakil bekleyen hastalara şunu söylemek istiyorum, umutlarını hiçbir zaman kaybetmesinler. Sağlıklı ve bağış için uygun kişiler ise hiç düşünmeden organlarını bağışlasınlar. Biz öldükten sonra organlarımız toprak olup gidecek. En azından bir organ ile bir hayat kurtarabiliriz." dedi.

"HER ORGAN BİR CAN DEMEKTİR"

Zeynep Aydemir (54) ise böbrek bekleyen binlerce hastadan biri. 10 yıl önce yakalandığı böbrek yetmezliğiyle mücadelesi 1 yıl önce gerçekleşen nakille sonra erdi.

Birçok kez nakil için çağrılmasına rağmen üçüncü seferde nakil olabildiğini anlatan Zeynep Aydemir, şunları söyledi:

 "Ben üç kez nakil için hastaneye çağrıldım. Üçüncü kez çağrıldığımda ise içime bir his doğmuş ve uygun böbrek bulunmuştu. Hastaneye giderken ise hep dua ettim. Allah'ım dedim benden fazla ihtiyacı olan varsa, onlara nasip et. Ben acı çekiyorum ama benden acil olanlarında var olduğunu biliyordum. Tahliller yapıldı ve uygun nakil bulundu. Çok sevindim. İnsanın sağlığı gibisi yok. Ben hayatımın ikinci kez güzelleştiğine şahit oldum. Organlarınız toprak olmasın, hayat kurtarsın. Her organ bir can demektir. Organlarımızı bağışlayalım, hastalarımızı kurtaralım." 

"ANNEMİN BÖBREĞİ BANA CAN VERDİ"

Ümit Birol da (31) dünyaya getiren annesinin ikinci kez can vermesiyle sağlığına kavuşanlardan.

Her şeye rağmen hayata sarıldığını anlatan Birol, 2003 yılından 2011 yılına kadar ise diyaliz tedavisi gördüğünü söyledi.

2011 yılının sonlarında ise annesinin böbreğini vermesi ile sağlığına kavuştuğunu bildiren Birol, şöyle devam etti:

"Gerçekten çok sıkıntılar yaşadım. Ciğerlerim sıvı topladı, hastanelerde yattım. Kalbimden sıkıntılar yaşadım. Bu süreç gerçekten anlatılmaz, yaşanır. Bu süreçte 20 kez ameliyat oldum. Allah annemden razı olsun, bana böbreğini verdi. Annemin böbreği bana can verdi. Ben sağlığıma kavuşmanın ardından evlendim ve şu an bir çocuk babası oldum. Şu an her işimi kendim yapabiliyorum. Kimse organ bağışından korkmasın, herkes bağışta bulunsun."

Birçok insanın nakil beklediğini aktaran Birol, bağışçılar ile birçok hastanın sağlığına kavuştuğunu hatırlattı.

Annesi ve kendisininde sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürdüğünü anlatan Birol, "Annem bana böbreğini vermese sıkıntılar büyüyecek, birçok hastalık ile mücadele edecektim. Ben en fazla 20 yıl yaşardım. Annem bana böbreğini vermese şu an hayatta olmayabilirdim." ifadelerini kullandı.

Günay Çiçek ise (33) ise böbrek yetmezliği tedavisi gören ağabeyine böbrek bağışında bulunmak için gittiği hastanede kendisinin de böbrek rahatsızlığının bulunduğunu öğrendiğini anlattı.

Çiçek, 1 yıl tedavi gördükten sonra annesinin kendisine böbreğini vererek sağlığına kavuştuğunu sözlerine ekledi.

AA

Bu haber 1225 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter