24 Haziran 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Strazburg duy bu sesi!
Lüleburgazlı DİSK Emekli Sen üyeleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) karar aşamasında olan kapatma davalarının bir an önce sonuçlanması için Strazburg’daki mahkemeye mektup gönderdi.
Lüleburgaz # 08 Kasım 2018 Perşembe 09:23

Tevfik İŞÇİ

DİSK Emekli-Sen üyeleri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) karar aşamasında olan davalarının bir an önce sonuçlanması için imzaladıkları dilekçeleri mahkemeye mektupla gönderdi.

Emekli-Sen üyeleri dün şube binasında toplanıp ilk olarak dilekçeleri imzaladı, ardından İstanbul Caddesi’nden yürüyerek PTT’ye gelen üyeler burada sloganlar atarak basın açıklaması yaptı.

Emekli-Sen Lüleburgaz Şube Başkanı Kemal Andoğlu, sendika hakkında Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından, Türkiye Cumhuriyeti anayasasının 51. maddesinde ‘emekliler’ kelimesi geçmediği gerekçesiyle 9 Ekim 2007 tarihinde kapatma kararı verilip, daha sonra Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nce onanarak kesinleştiğini ve dosyanın 2008 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gönderildiğini hatırlattı.

Andoğlu şöyle devam etti; “2011 yılında Türkiye Cumhuriyeti devletinin savunması ve sendikamız avukatının karşı cevapları alınmasına ve dosyanın kısa zamanda sonuçlandırılacağı bildirilmesine rağmen, bugüne kadar sonuçlandırılmamıştır. Her ne kadar karar uygulanmamış ve sendikamız faaliyeti devam ediyor ise de, demokrasinin askıya alındığı, temel hak ve özgürlüklerin kullanılamadığı bir ülke olan Türkiye’de, kapatma kararıyla karşı karşıya kalmış olan sendikamıza, idari engeller çıkarılmaya devam ediyor. Bu nedenle, sayısı 12 milyonu aşmış bulunan emeklilerin, yaşam standardının iyileştirilmesi, ömürlerinin bundan sonraki yıllarında, mutlu bir yaşam sürmeleri için çalışmalar yapması, Türkiye’de demokrasinin gelişmesi ve ülkenin gelecek kuşaklara, daha iyi koşullarda yaşayacakları bir ülke olarak devredilmesinin sağlanması hususunda, gerekli çalışmaları yapması engellenmektedir”

Andoğlu, bu nedenle yeterince örgütlenemeyen ve taraf alınmayan Emekli-Sen’in emeklilerin yaşam koşullarının tespiti ve çözüm önerilerinin, ülkeyi yönetenlere aktarılması amacıyla, konferans, sempozyum, panel, bilimsel araştırma gibi, çalışmalar da yapamadığını, Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde mülki amirlikler tarafından sendikanın kapalı olduğu ileri sürülerek, şube ve temsilcilik açmasının engellenmeye çalışıldığını belirtti.

“EMEKLİLER DAHA FAZLA MAĞDUR EDİLMESİN”

 Açıklamasına devam eden Andoğlu, “Uzun süredir AİHM’de bulunan dosyamızın sonuçlandırılmaması emeklileri daha fazla mağdur etmektedir. Bütün bu nedenlerle, halen 31846/08 No ile AİHM ikinci Dairesinin kayıtlarında bulunan dosyanın bir an önce sonuçlandırılması talebimizi iletmek üzere, için, bugün Türkiye çapında örgütlü olduğumuz il ve ilçelerde şube ve temsilciliklerimiz ile sendikamız üyeleri tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine mektup gönderilmektedir. Talebimiz gayet açık ve nettir. Başta İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi olmak üzere, Temel Hak ve Özgürlüklere ilişkin uluslararası sözleşmelerde ayrımsız “Herkese” tanınmış olup, bu sözleşmeleri kanun hükmünde kabul eden, anayasanın 90. Maddesi ile teminat altına alınmış, sendika hakkımızı engellemeyen hukuksuzluğa son verilmesidir. Bu nedenle Avrupa İnsan Hakları mahkemesini Türkiye’yi yöneten iradenin hukuksuzluğuna daha fazla seyirci kalmamaya ve dosyamızı biran önce sonuçlandırmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından üyelerden toplanan imzalı dilekçeler PTT aracılığı ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gönderildi.

Bu haber 1228 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter