21 Mart 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Özgürlük 96 yaşında!
Lüleburgaz’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ncı yıldönümü yağmurlu havaya rağmen coşku ile kutlandı.
Lüleburgaz # 09 Kasım 2018 Cuma 07:49

Tevfik İŞÇİ

Lüleburgaz’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96. Yılı yağmurlu havaya rağmen coşkulu bir şekilde kutlandı.

Sabah 09:30’da başlayan törende ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu. Ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okunurken törenin ilk bölümü burada sona erdi.

Normal şartlarda saat 10:00’da devam etmesi planlanan program ise hava muhalefeti nedeniyle 10:30’da başladı.

Hafif sağanak yağış ile başlayan törende konuşan Belediye Başkanı Murat Gerenli, protokol üyelerini ve halkı selamlayarak konuşmasına başladı.

 

Törende uzun yıllar sonra ilk kez bir belediye başkanı Lüleburgaz’ın nasıl düşman işgalinden kurtulduğunu anlattı.

Gerenli; “Bundan 100 yıl önce 1. Dünya Savaşı sona erdi. Mondros Mütarekesi imzalanmasıyla emperyalist itilaf devletleri Trakya’da adım adım denetim kurmaya başladılar. San Remo Konferansı ile Trakya Yunanistan’a bırakılmış, 20 Temmuz 1920 tarihinden itibaren de kasaba ve köyle işgal edinmeye başlanmıştı. Yunan askeri 22 Temmuz 1920’de Lüleburgaz’a girdi. Trakya’nın işgalinden sonra Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti önemli bir sarsıntı geçirmiş ama yaklaşık bir yıl sonra örgütlü ve silahlı direniş hazırlıkları tamamlanmıştı. Trakyalı yurtseverler, Doğu Trakya’da ve Vize bölgesindeki yoğun direniş eylemleriyle Anadolu’daki milli mücadeleye önemli destekler sağlamış ve Yunan ordusunun bu bölgede kalmasını, böylece Anadolu’daki kuvvetlerini güçlendirmelerini engellemişlerdir. Kurtuluş Savaşı’mız 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanınca emperyalistler, Türk devleti ile 11 Ekim 1922’de Mudanya Ateşkesini imzalamak zorunda kalmışlar, 22 Ekim 1922’de Yunan Askerleri Lüleburgaz’dan çekilmiş ve kentimiz Fransız askeri birliklerine teslim edilmiştir. 8 Kasım 1922’de ise TBMM temsilcileri ve kahraman ordumuzun iki taburu Çorlu’dan Lüleburgaz’a hareket etti. Heyeti taşıyan tren vagonları çiçeklerle süslenmiş olarak saat 13:30’da Lüleburgaz’a geldi. Lüleburgaz’da büyük bir karşılama hazırlığı yapılmıştı. Trendeki heyet halk tarafından büyük bir coşku ile karşılandı. Dualar okunuyor, halkın elinde Türk bayrakları, hep bir ağızdan yaşa Mustafa Kemal Paşa ve yaşasın bizi kurtaran Büyük Millet Meclisi diye bağırıyorlardı. İşte bugün o büyük coşkunun Lüleburgaz’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıl dönümünü kutluyoruz. Başta ebedi başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tarih boyunca bu topraklar için canını kanını seve seve veren bütün Gazi ve Şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Allah bir daha bizleri ülkemizi ve şehrimizi her türlü korumak ve kurtarmak durumunda bırakmasın” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Emrullah Efendi Ortaokulu öğrencilerinden Erkutay Koşar “Bu Vatan Kimin” ve İpek Nur Dalgalı “Bugün” ile Mehmet Akif Ersoy Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Ebru Ayatan “Mehmet’im” adlı şiirlerini okudu.

Mahalli Şair Bektaş Yavuz’un duygu yüklü şiirinin ardından ise 8 Kasım Kurtuluş Spor Müsabakalarında derece elde okullara ödülleri verildi.

Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulu’nun halk oyunları ekibinin gösterisini sunduğu programda, kortej yürüyüşü ile devam edip sona erdi.

Törene Kaymakam Mustafa Kaya, CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Belediye Başkanı Murat Gerenli, Lüleburgaz Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Sami Saçkan, 65. Mekanize Piyade Tugayı Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Gökalp Özyazıcı, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Cebelli, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, muhtarlar, öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Bu haber 654 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter