27 Mayıs 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Zehirlenmek istemiyoruz”
Edirne # 15 Kasım 2018 Perşembe 09:35

Haber Merkezi

Uzunköprü’nün Kavacık köyünde kurulması istenen Karma Sanayi Bölgesi köy halkının tepkisini çekiyor.

Köy halkı, proje kapsamında köyde içme suyu deposu, içme suyu barajı ve ceviz ağaçlarına zarar verileceğini öne sürerek bir basın açıklaması yaptı.

Köy halkı yaptığı açıklamada; “Çevreye Duyarlı olarak lanse edilen proje ile OSB, havaya ve tarım alanlarına, çevresinde bulunan cevizliklere zarar verecek, köyün ve tarım alanlarının su kaynağı olan Kavacık Göleti'ni kirletecek, alanda bulunan koruyu ortadan kaldıracak, hayvancılık için mera bırakmayacak köyümüzü yaşanmaz hale getirecek noktaya gelmiştir” dedi.

ZEHİRLENMEK İSTEMİYORUZ!”

Bu alana yapılacak bir OSB’nin, suyu, toprağı, havayı zehirleyerek burada yaşayan tüm canlıları olumsuz etkileyeceğini, ağaç katliamına neden olacağını, bölgenin alacağı göçün köyün toplumsal dokusunu değiştireceğini ve güvenlik sorunlarına yol açacağını belirten köylüler OSB planlanırken köy halkına ve doğal yaşama etkilerinin hiç önemsenmediğini söyledi.

Açıklamada; “Köyün göletle fiziksel bağı kesilecek, OSB için açılacak su kuyuları yüzünden köy halkının yüzeysel kuyuları kuruyacaktır. OSB’de yer alması planlanan tekstil ve makina sanayiinin olası boyama ve benzeri işlemlerinden geriye kalan atıkların var olan suyu da zehirleyeceği düşünülürse, su sıkıntısı kaçınılmazdır. Ayrıca bu zehirli atıklar tarım yaptığımız topraklarımızıda zehirleyecektir. OSB’de yer alacak fabrikaların yaydığı koku, duman ve gazlar nedeniyle nefes almak mümkün olmayacaktır. Kavacık Köyüne, Kavacıklılara Rağmen yapılmak istenen hiç bir projeye onay vermiyoruz” denildi.

Bu haber 521 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter