01 Haziran 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Lüleburgaz’da 50 bin kişinin öldüğü Haçlı–Bizans savaşı…
Hazırlayan: Araştırmacı/Tarih Öğretmeni Ali ARSLAN
Lüleburgaz # 06 Aralık 2018 Perşembe 07:34

ORTA ÇAĞ’DA LÜLEBURGAZ

Doğu Roma İmparatorluğu (Bizans imparatorluğu) sınırları içinde kalan Trakya’da, Bizans imparatoru I. Anastasius (MS 491 – 518) devlet yönetiminde İzavriyalıların egemenliği sona erdirilip, İzavriya halkı Trakya’ya sürgüne gönderildi. (MS 498) Bu gelişme ile birlikte MS 513’de Trakya komutanı Vitalianus Bizans İmparatorluğu’na baş kaldırarak Bizans İmparatorluğu’na zor günler yaşattı. Trakya toprakları bu dönemde de Bizans çatışmalarının önemli sahnelerinden biri olmuştur.

Trakya MS 540’lı yıllarda Hunların, MS 590 yıllarında Avarların ve onlara bağlı olan Slav boylarının istilasına uğradı. MS 626’da Avarlar 2. kez Trakya üzerinden İstanbul’u kuşattılar. 678’de Bulgarlar Trakya’yı aşıp İstanbul’u kuşattılar. Trakya yine yakılıp yakıldı ve yağmalandı.

Bizans İmparatoru V. Kostantinos döneminde de Trakya hareketli yıllar yaşadı. İmparatorun MS 746’daki Suriye seferi ve 747 yılındaki Malatya ve Erzurum seferlerindeki tutsakları Trakya’ya yerleştirdiğini görüyoruz.

MS 762 yılında ise Bulgar Kralı Teleç’in baskılarından kaçan insanlar Trakya topraklarına sığınıp bu bölgede yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Adı geçen tarihlerde Bulgar – Bizans çatışmaları sürerken 814 yılında Edirne – Filibe çizgisinin doğusu, bugünkü Doğu Trakya toprakları Bizans İmparatorluğu sınırları içinde kalmıştır.

MS 802 – 811 yıllarında İmparator olan I. Nikeferos, Anadolu Vilayetlerinde yaşayan çiftlik sahiplerinin mülklerini sattırıp, sınır bölgelerini korumak amacıyla onlara Kırklareli sınır boylarından yeni araziler verdi ve Asker-Köylü sıfatıyla askerlik görevi şart koşularak bölgeye yerleştirildi, Bizans İmparatoru III.Mikail, Malatya yöresinde yaşayan Povlikianları da zorla Trakya’ya sürmüş, burada yaşamalarını zorunlu kılmıştı.

Bulgar Kralı Simeon, 913 ve 924 yıllarında Bizans’a saldırarak Trakya topraklarını iki kez istila etti.

1064 yılında Güney Rusya’da yaşayan Kumanların baskılarına maruz kalan Uzlar (Oğuzlar), Bulgar-Makedon topraklarını Trakya’yı dalgalar halindeki saldırılarıyla işgal ettiler. Ancak büyük bir salgın hastalık bu istilayı engelledi. 1122’de Bizans İmparatorluğunun Peçeneklere karşı Kumanlarla işbirliğine gitmesiyle yapılan Bizans – Peçenek savaşını Bizanslılar kazanmış, Peçenek Türkleri de Balkanları aşıp Trakya’ya girmiş fakat yenilgileri sonucunda sadece tutsak olanlar Trakya’ya yerleşmiş ve bazıları da Bizans Ordusuna asker olarak girmiştir.

Trakya topraklarında en büyük karışıklık ve en buhranlı günler Haçlı Seferlerinde yaşanmıştır. 200 yıl boyunca binlerce insanın dalgalar halinde Trakya’dan geçmeleri bu topraklarda yaşayanların ne kadar acı çektiğini göstermektedir.

Haçlılar; IV haçlı seferinde (1190) Bizans İmparatorluğu’nun topraklarına girmiş. Edirne, Kırklareli ve kasabaları alınmış, Haçlı komutan Barborossa Anadolu’da ölünce, Bizans Trakya topraklarını alabilmek için Haçlı Ordularını destekleyen Sırp ve Bulgar güçleri ile 1192’de Lüleburgaz’da (Arkadiopolis) büyük bir savaş yapmış ve ağır bir yenilgi almıştır. 50.000 kişinin öldüğü bu Haçlı – Bizans savaşı Lüleburgaz’da yıllarca silinmeyen izler bırakmıştır. MS 1204’teki Haçlı Seferi sırasında Haçlı ordularının komutanı İstanbul’u alarak kendini Latin İmparatoru ilan etmiş Kuzey Batı Anadolu toprakları ile Doğu Trakya topraklarını kendisine ayırmıştır.

Bu yıllarda Trakya Latin Devletinin egemenliğine girmiş ve Trakya halkı yıllarca ağır bir sömürü ve işgal altında kalmıştır.

MS 1205 yılında Trakya’da Latinlere karşı ayaklanmalar olmuştur. Latinler Trakya’da Bizans soylularına bazı ödünler vermek zorunda kalmıştır. Daha sonraki yıllarda Bulgar – Bizans Devleti kurma çabası Trakya’da yeni savaşlara neden olmuştur. Bu gelişmelerin ardından Bizans bölgede otorite kurmayı başarmıştır. Bizans’ın güçlenmesi ve Latin Devletinin zayıflamasıyla 1261’de İstanbul Bizans güçlerinin eline geçmiştir. Bizans’ın toparlanmasına rağmen Bulgarların ve Tatarların Trakya’ya 1264’te tekrar saldırmalarıyla Bizans güçleri Trakya’dan tekrar çekilmişlerdir. 1264’te Trakya’nın kasabaları, şehirleri ve Lüleburgaz öyle yağmalanmıştır ki, tarihçi Gregoras; “Ne saban çeken öküz, ne de tarla süren kimse kaldı” derken istilanın vahşetini bir ölçüde yansıtabilmiştir.

1304 – 1305 yıllarında Bizans’ı kurtarmak amacıyla çağrılan ücretli Katalan askerleri bir müddet sonra Trakya bölgesine egemen oldular. Kentler ve şehirler yağmalandı. Katalan baskıları uzun yıllar sürdü. Bizans, çöküşünün en hızlı dönemlerini yaşıyor ve tarih sürecindeki yerini tamamlıyordu.(2)

YARIN:  OSMANLI DÖNEMİNDE LÜLEBURGAZ

 

Bu haber 2055 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter