01 Haziran 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Döner sermaye 'acillik'
Türk Sağlık-Sen Babaeski Devlet Hastanesi İşyeri Temsilciliği, kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayelerin kullanılıp, çalışanın hakkının başkalarına dağıtıldığı gerekçesiyle basın açıklaması yaptı.
Lüleburgaz # 06 Aralık 2018 Perşembe 07:37

Metin KARAKUŞ

Türk Sağlık-Sen Babaeski Devlet Hastanesi İşyeri Temsilciliği, “Döner Sermaye Sistemi’nin Yeniden Düzenlenmesi” konusunda hastane personeline öğlen paydosunda bir basın açıklaması yaptı.

Babaeski Devlet Hastanesi Başhekimlik önünde düzenlenen basın açıklaması, Türk Sağlık-Sen Babaeski Devlet Hastanesi İşyeri Temsilcisi Mehmet İlker Demirel tarafından okundu.

Demirel, yaptığı basın açıklamasında performansa dayalı döner sermaye ücretlerinin 5,6 TL gibi trajikomik düzeylere indiğini belirterek, sağlık çalışanlarının döner sermayelerinin eridiğini söyledi.

Demirel; “Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi. Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri eridi. Döner sermayelerin çalışanın alın teri olduğu ilan edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı, çalışanın hakkı başkalarına dağıtıldı. Sağlık çalışanlarına ilave ücret artış taleplerine karşılık döner sermayeniz var denilerek hem kapılar kapatıldı hem de döner sermayeler yok edilerek çalışanın geliri azaltıldı. Bir çalışanın evine borcunu ödemediğinden dolayı haciz gelirse, geçim sıkıntısı nedeniyle ailesindeki huzur bozulursa bunun vebali çalışanın emeğini yok eden ve bunlara kayıtsız kalanlardadır. Çünkü döner sermaye sistemi çökerken çalışanı da girdabın içine aldı ama çare aranmadı, çözüm üretilmedi” dedi.

“SİSTEM ARTIK YAMAYLA KURTULMAZ”

Demirel şöyle devam etti; “Defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor dememize rağmen çağrılarımıza kulak tıkandı. Kısacası bardak doldu, sabır taştı. Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn etmektir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Sistemi temelden yapılacak değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır. Bu yapılırken de çalışan sistemin ana ekseni olmalı ve merkezine konmalıdır. Çalışanların aldıkları ücretleri makul bir düzeyde tutacak ve emekliliklerinde de yansımasını sağlayacak adaletli bir sistem acilen hareket geçirilmelidir. Şunu hiç kimse unutmasın; Sağlık çalışanlarının döner sermaye ile ilgili talepleri lütuf değil haktır. Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığına sesleniyoruz; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Döner sermayeler bir sorunun değil çalışan için ekonomik bir iyileştirmenin adı olsun”

Yaklaşık 30 kişinin katıldığı basın açıklaması daha sonra son buldu.

Bu haber 2227 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter