01 Haziran 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
‘Seçme’ tamam ya ‘seçilme’!
CHP Lüleburgaz İlçe Kadın Kolu üyeleri, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84’üncü yıldönümünde Atatürk anıtı önünde buluştu. Kadınlara destek veren Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, cinsiyet kotasının artık erkeğe uygulanması gerektiğini söyledi.
Lüleburgaz # 06 Aralık 2018 Perşembe 09:08

Çınar TÜRKMEN

CHP Lüleburgaz İlçe Örgütü Kadın Kolu Başkanlığı, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 84’üncü yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

CHP Lüleburgaz Kadın Kolu Başkanı Münevver Ardagül önderliğinde eski Hükümet Konağı alanındaki Atatürk anıtının önünde toplanan kadınlara CHP İlçe Yöneticileri ve Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli de eşlik etti.

CHP Lüleburgaz Kadın Kolu Başkanı Münevver Ardagül burada yaptığı konuşmada; “Seçme ve seçilme hakkı, siyasal yaşama katılım hakkıdır. Türk kadınlarına tanınan bu hakkın kadınlarca tam anlamıyla özgürce kullanılması, kadınların siyasal alanda erkekler ile adil ve eşit oranda seçilme haklarına sahip olmalarıyla mümkün olabilecektir” dedi.

“600 VEKİLİN SADECE 104’Ü KADIN”

Ardagül kadının temsil oranlarından örnekler vererek devam ettiği konuşmasında; “Türk kadınlarına 1930’lu yıllarda tanınan seçme ve seçilme hakkının günümüzdeki durumuna bakıldığında uygulamaya dönük yüzünün özellikle seçilme hakkının sağlanmasında çok yetersiz kaldığı ve pek sağlıklı işlemediği görülmektedir. 24 Haziran 2018 seçimlerinde 600 vekilin sadece 104’ü kadındır. Meclise giren kadın vekil sayısı yüzde 17’lerde kalmıştır. Kadınlarımızın kendi kaderi ile beraber ülke kaderinde de söz sahibi olmaları seçme ve seçilme hakkını layıkıyla kullanmaları ile mümkün olacaktır. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84. yılını kutlarken ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve fikir arkadaşlarını saygıyla anıyor, Türk kadınları olarak temel haklarımızı ve değerlerimizi korumaya kararlı olduğumuzu bir kez daha yeniliyoruz” ifadelerini kullandı.

“CİNSİYET KOTASI ERKEĞE UYGULANMALI”

Ardagül daha sonra sözü Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli’ye verdi.

Gerenli cinsiyet kotasının artık erkekten yana kullanılması gerektiğini belirterek şöyle konuştu; “Millet olarak toplumda cinsiyet eşitliğini sağlamak zorundayız. Kadın ve erkeği ile sosyal ve ekonomik hayatın içerisinde bir arada olabilirsek aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Bu seçme ve seçilme hakkını çok önceleri aldık ama hala maalesef istediğimiz noktada değiliz. Temsil oranları mutlaka yarı yarıya olmalı, cinsiyet kotasını artık erkekten yana kullanmamız gerektiğini düşünüyorum”.

Kadınlar daha sonra Kırklareli’deki Atatürk Evi’ni ziyaret etmek üzere Kırklareli’ye hareket etti.

 

 

 

Bu haber 689 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter