17 Temmuz 2019 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kunduracılara 'salon' geliyor
Lüleburgaz’da yıllardır Kongre Meydanı’nın arkasında geçimlerini sağlayan ayakkabı boyacılarına en sonunda Lostra Salonu yapılıyor. Ayakkabı boyacısı Cengiz Kurhan; “Sonunda sesimizi duyan oldu” dedi.
Lüleburgaz # 06 Aralık 2018 Perşembe 09:14

Tevfik İŞÇİ

Lüleburgaz’da kışın soğukla mücadele eden ayakkabı boyacıları için belediye tarafından Lostra Salonu yapılıyor.

Yaklaşık 10 yıldır Kongre Meydanı arkasında Fatih Caddesi üzerinde sandık açan ayakkabı boyacıları, kışın soğuk ve yağmur ile yazın da kavurucu sıcak nedeniyle zor anlar yaşıyordu.

Uzun yıllardır belediyeden kendilerine yer yapılması talebi olan ayakkabıcı boyacılarının bu talepleri sonunda karşılık buldu.

Geçtiğimiz gün başlayan yapım çalışmaları nedeniyle ayakkabı boyacıları bir süreliğine o alandaki tezgahlarını kapattı.

Alanın yakınlarında yeni yerleri olana kadar tezgah açan boyacılar, günlük ekmeklerini çıkarmaya çalışırken, ayakkabı boyacılarından Cengiz Kurhan, yeni yapılacak yerde rahat edeceklerini söyledi.

Başka il ve ilçelerde yıllar önce böyle yerlerin yapıldığını belirten Kurhan, seslerini yıllardır kimsenin duymadığını dile getirdi.

Birçok kez belediyeye bu konuda müracaat ettiklerini aktaran Kurhan, sonunda belediye başkanı Murat Gerenli’nin seslerini duyduğunu kaydetti.

Kaybolmaya yüz tutmuş olan ayakkabı boyacılığı mesleğini Lüleburgaz’da yaşatmaya çalıştıklarını ifade eden Kurhan; “Sağ olsun yeni belediye başkanımız bu işe el attı da bu kışı rahat bir şekilde geçireceğiz. Yıllardır soğukta evimize üç beş kuruş götüreceğiz diye koca kışı hasta geçiriyorduk. Şimdi ise artık rahat edeceğiz. İnşallah güzel bir şekilde olur da hepimiz mutlu oluruz. Zaten burada 5-6 boyacıyız. Mesleği yaşatmaya çalışıyoruz. Başkanımıza bize bu imkanı sağladığı için çok teşekkür ediyoruz. Sağ olsun var olsun” dedi.

Bu haber 1655 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter