27 Mayıs 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Benim sadık yarim kara topraktır”
Lüleburgaz # 07 Aralık 2018 Cuma 07:46

Çınar TÜRKMEN

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, 5 Aralık Dünya Toprak Günü’nde toprağın önemine vurgu yaparak Aşık Veysel’in ‘Kara Toprak’ şiirini hatırlattı.

“Sessiz dostumuz, sadık yarimiz Toprak Ana’nın günü” diyen Çidem, 20-30 bin yılda oluşan tarım toprağının günlük çıkarlar uğruna, geleceği düşünmeden yok edildiğini söyledi.

Çidem açıklamasında; “Unutmamak gerekir ki, toprağı koruyarak yaşanabilir bir gelecek mümkün olacaktır. Mevcut yasalar aslında buna uygun. Sadece etkin adli ve idari yaptırımları uygulamak yeterli. Yasaların yanı sıra eğitim kurumlarında da toprağın önemini vurgulayan eğitimler verilmeli ve öğretilmelidir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de Anayasa’nın toprak varlığımızı güvence altına aldığını hatırlatan Çidem, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan verilere göre, 2016 yılında Türkiye’deki toplam tarım alanının 237 milyon 628 bin 618 dekar iken 2017 yılı geçici verilerine göre bir önceki yıla göre yüzde 1,6 azalarak 233 milyon 757 bin 881 dekar olduğuna dikkat çekti.

“Topraklarımızın büyük bir kısmını inşaat, turizm, duble yollar, enerji santralleri ve madencilik için geri dönüşü mümkün olmayacak şekilde elden çıkardık” diyen Çidem Bolivya ve Ekvador gibi ülkelerin Anayasalarına bakıldığında Bolivya’nın dünyada doğanın yasal haklarını tanıyan ilk ülke olduğunu, Ekvador Anayasasının 71. maddesinde de doğa ve toprağın anayasal koruma altına alındığını belirtti.

Çidem son olarak şöyle söyledi; “Toprağın yok olmasına olur ve onay verenlere, göz yumanlara bir hatırlatma, unutmayın ki,  bu dünya 3 günlük. Dün, bugün ve yarın. Dün geldik, bugün yaşıyoruz, yarın gideceğiz. Gideceğimiz yer toprak ananın bağrıdır. Sonsuza kadar bağrında kalacağımız toprak anaya saygı insan olmanın gereğidir.  Büyük usta Aşık Veysel’i de dünya toprak gününde saygıyla anıyorum; Havaya bakarsam hava alırım

Toprağa bakarsam dua alırım

Topraktan ayrılsam nerde kalırım

Benim sâdık yârim kara topraktır”

 

 

Bu haber 928 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter