24 Haziran 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Mahalli basının sıkıntılarını biliyorum”
Kırklareli # 12 Ocak 2019 Cumartesi 07:34

Metin KARAKUŞ

Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Kırklareli ve ilçelerinde görev yapan basın mensupları ve medya temsilcileri ile sabah kahvaltısında bir araya geldi.

Belediye Tansa Restoran’da verilen kahvaltıda Başkan Hacı, basın mensupları ve medya temsilcilerini karanfille karşıladı.

Hacı burada yaptığı konuşmada; “Görsel basını izliyorum, yazılı basını izliyorum, bu sene Çalışan Gazeteciler Günü’ne ilgi özellikle çok büyük oldu diğer senelere nazaran. Yalnız şu var, enteresan bir haber verdi bir kanal, çalışan gazetecilerin sayısının on katı kadar işsiz gazeteci varmış Türkiye’de. On katı. Yani bu azımsanacak bir rakam değil. Yani bu çalışmayan gazeteciler, işten çıkarılanlar, iş bulamayanlar insanlar. Basın dediğimiz zaman tek taraflı hiçbir şey olmuyor. Bir tarafta basın var, yani tarafsızlık, objektif, haberleri halka duyuracak bir kuruluş, bir tarafta da kamuoyu var. Halk var. Yani tamamen tarafsız haber almayı isteyen, haber alma özgürlüğü olan halk var. Halk olmadığı takdirde basın hiçbir güç değil. Haber alma ihtiyacı olan bir kesim olacak. O kesim olduğu takdirde basın, basın oluyor. Basının da bütün bu haberleri sözlerimin başında dediğim gibi tarafsızlıkla, dürüstlük ilkeleri ışığı altında objektif olarak vermesi gerekir ki hem halkın, hem kamuoyunun haber alma ihtiyacı giderilsin, hem de idarelerde denetlensin. Yani siz sadece halkın haber alma özgürlüğünü yerine getirmiyorsunuz. Haberleri yazarak bizleri de denetlemiş oluyorsunuz ama sadece bizleri denetlemeniz yetmez, belki sizin mahalli basının gücü o kadar yerlere ulaşmaz ama bizim daha üstümüzdeki erkler, iktidarlar da denetlenmelidir. Onların da iyi ya da kötü yaptığı şeyler yazılmalı ki o zaman basın, basın oluyor. Mahalli basının sıkıntılarını biliyorum ve yakından takip ediyorum. Maddi anlamda çok büyük sıkıntılarınız var” dedi.

Yaptığı konuşmanın ardından, Görünüm Gazetesi’nin baskısını inceleyen Başkan Hacı, daha sonra, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla hazırlanan pastayı, basın mensupları ve medya temsilcileri ile birlikte kesti.

Bu haber 698 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter