19 Eylül 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Asansör kontrol merkezinden açıklama
“Denetimlerde başarı yüzde 100’e yakın”
Lüleburgaz # 08 Şubat 2019 Cuma 07:46

Lüleburgaz Belediyesi Yetkili Asansör Kontrol Merkezi AND’nin Şube Sorumlusu Efsun Gören; “İşini gerekli şekilde yapmayan asansör firmalarını tespit ettiğimiz zaman gerekli yerlere bildirimlerimizi yapıyoruz ve vatandaşlarımızın da bu tarz durumlar ile karşılaştıklarında bizlere bildirmeleri yeterli olacaktır.” dedi.

Uğurcan KARAOĞLU

Lüleburgaz Belediyesi Yetkili Asansör Kontrol Merkezi AND’nin Şube Sorumlusu Efsun Gören, Lüleburgaz’da bakım ve onarımı yapılan asansörlere takılmış gibi gösterilip takılmayan parçalar olduğu iddiası ile ilgili gazetemize açıklama yaptı.

Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de bazı sorun ve şikâyetler ile karşılaştıklarını belirten Gören, bu durumu tüm asansör firmalarına bağlayamayacaklarını söyledi.

 “YÜZDE YÜZE YAKIN BAŞARI SAĞLADIK”

AND Şube Sorumlusu Efsun Gören öncelikle vatandaşların dikkat etmesi gereken hususlardan bahsederek; “24 Haziran 2015 tarihinde çıkan Periyodik Kontrol ve Bakım Kanununa göre bina yöneticileri her ay asansörlerinin bakımlarını belgeli asansör firmalarına yaptırmaları gerekmektedir. Yılda 1kez ilgili belediyenin anlaşmış olduğu muayene kuruluşlarına muayenesini yaptırmalı. Yöneticiler muayene sonucunda kırmızı veya sarı etiket alırsa, kırmızı etiketli asansörlerin 60 gün, sarı etiketli asansörlerin ise 120 gün içerisinde revizyonunu yaptırmak zorundadır. Bu süre içerisinde uygun hale getirilmeyen asansörler ilgili idarenin ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın asansörü kapatma ve idari para cezası kesme yetkisi vardır. Muayene kabul etmeyen bina yöneticisi ve sakinlerine de idari para cezası uygulanmaktadır. Lüleburgaz Belediyesi’nin yetkili Asansör Kontrol Merkezi olan biz AND firması 2015 yılından beri Lüleburgaz Belediyesi sınırları içerisinde gerekli denetimleri yapmaktayız ve yüzde 100’e yakın başarı da sağlanmıştır.  Lüleburgaz şubemizin geçirmiş olduğu denetimlerde de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ve TÜRKAK denetimlerinden de başarı ile geçtik.” dedi.

“İŞİNİ HAKKI İLE YAPAN ASANSÖR FİRMALARI VAR”

Gören şöyle devam etti; “Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de bazı sorun ve şikâyetler ile karşılaşıyoruz. Tabi bu durumu tüm asansör firmalarına bağlayamayız. İşini hakkı ile yapan asansör firmaları mevcut. İşini gerekli şekilde yapmayan asansör firmalarını tespit ettiğimiz zaman gerekli yerlere bildirimlerimizi yapıyoruz ve vatandaşlarımızın da bu tarz durumlar ile karşılaştıklarında bizlere bildirmeleri yeterli olacaktır. Çünkü bizler vatandaşlarımızın gönüllerinin rahat olmasını istiyoruz. Vatandaşlarımıza tavsiyemiz Lüleburgaz’da hizmet veren, güvenilir ve mutlaka belgeli asansör firmaları ile bakım sözleşmesi yapmalıdırlar. Biz zaten denetimci firma olarak taraf değiliz. Bizim için önemli olan konu asansörü denetlemeye geldiğimizde asansörün uygun hale gelmiş olması. Vatandaşlardan da bir diğer isteğimiz muayene tarihlerini takip edip 0 549 823 41 39 numaralı telefon numaramızdan randevu oluşturmaları ve yine aynı numaradan mutlaka yönetici değişikliklerini bizlere bildirmeleridir.” dedi.

 

 

Bu haber 1170 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter