24 Ağustos 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Cumhurbaşkanı Ergene’ye tarih verdi
Tekirdağ # 18 Mart 2019 Pazartesi 07:40

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin Tekirdağ mitinginde yaptığı konuşmada, bu yılın sonunda Ergene Nehri'nin sularının tertemiz akmaya başlayacağını kaydetti.

Bölünmüş yolları inşa etmenin yanında demiryollarını da yenilediklerini hatırlatan Erdoğan, "İstanbul-Halkalı-Pehlivanköy-Demirköprü ve Pehlivanköy-Hudut arasındaki mevcut demiryolunu sıfırdan yapmışcasına yeniledik. Tekirdağ-Muratlı demiryolunu çift hatlı hale getirdik. Hızlı tren projemizde Tekirdağ da var. Asya-Avrupa koridorunun ilk parçasını oluşturan 7.4 katrilyon maliyeti olan Halkalı-Kapıkule hızlı tren projesini, hazırladık. Hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapılacak bu hattın ihalesini en kısa sürece neticelendirip, yapımı için gerekli adımları atıyoruz." dedi.

Bugüne kadar inşa ettikleri sulama tesisleriyle 22 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını, inşası süren 8 tesis ile 28 bin dekar araziyi daha sulamaya açacaklarını aktaran Erdoğan, halkın can ve mal güvenliğini korumak için 57 adet taşkın koruma tesisi yaptıklarını, 19'unun yapımının devam ettiğini belirtti.

Ergene Nehri'ni kurtarmak için yürüttükleri çalışmalar sayesinde nehrin su kalitesinde bir iyileşme olduğunu ifade eden Erdoğan, Ergene Havzası'nda son teknolojiye sahip 13 ileri biyolojik atık su arıtma tesisi inşa ettiklerini, hepsini hizmete aldıklarını, bu tesisin 6'sının Tekirdağ'da bulunduğunu aktardı.

Ergene Nehri'ni kirlilikten kurtarmak için sanayi bölgelerinin de müşterek atık su arıtma tesislerini kurmaları gerektiğini vurgulayan Erdoğan, kurulacak 5 müşterek atık su arıtma tesisinin bitme aşamasında olduğunu, ayrıca sanayi tesislerinin arıtılan sularını 42 kilometre kara hattı, 19 kilometre tünel ve 4,5 kilometre derin deniz deşarjından oluşan bir sistemle Marmara Denizi'ne vereceklerini, böylece bu yılın sonunda Ergene Nehri'nin sularının tertemiz akmaya başlayacağını kaydetti.AA

 

Bu haber 2001 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter