24 Haziran 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Trakya’nın ilk Tarım Müzesi açıldı
Güncel Gündem # 20 Mart 2019 Çarşamba 07:22

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Hayrabolu ilçesinin Şalgamlı Mahallesi'nde Hayrabolu Şalgamlı Tarım Müzesi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Tekirdağ tarımının gelişiminin gelecek nesillere aktarılması noktasında önemli bir işleve sahip olacak müzenin açılışına, Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, TESKİ Genel Müdür Vekili Dr. İbrahim İçöz, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan, siyasi parti temsilcileri sivil toplum kuruluşu üyeleri, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda açılış konuşmasını Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan gerçekleştirdi.

Müzenin Tekirdağ'ın tarım tarihine ışık tutacağını belirten Daire Başkanı Aslan, "Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, tarım ve hayvancılık alanında birçok hizmet verdik. Tüm bu hizmetlerimiz bir yana, bugün açılışını gerçekleştireceğimiz tesis başka bir yana. Toplumlar o kadar hızlı bir şekilde değişiyor ki, bu değişime karşı koymak imkânsız hale geliyor. İşte bu müze bizi biz yapan, nereden nereye ulaştığımızı gösteren, kültürel birikimimizin muhafaza edilerek koruma altına alındığı ve gelecek nesillere de tarihi bir bilinç oluşturacak bir yatırımdır. Bu müzede sergilenecek eserlerimiz, bölgemize ve ülkemize örnek teşkil edecek. Ülkemizin çeşitli yerlerinde bu tarım müzeleri oluşturulmaya çalışılıyor. İnsanlarımız da zamanla bu müzeyi gezip gördüklerinde evlerinde, samanlıklarında olan, çürümeye terkedilmiş eski tarım aletlerini gönül rahatlığıyla bizlere teslim edecekler. Müzemizin zamanla cazibe merkezi haline geleceğinden hiç şüphem yok. Bu anlamlı projeye bizleri teşvik eden Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak'a teşekkür ediyorum. Müzemizin mahallemize, bölge halkına ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, hepinize saygılar ve sevgiler sunuyorum" dedi.

TRAKYA’DA İLK VE TEK

Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu da tarım müzesinin Trakya Bölgesi'nde ilk ve tek olduğunu ifade ederek, "Trakya'da tek ve ülke genelinde de nadir olarak bulunan bugün açılışını gerçekleştireceğimiz tarım müzesini hep birlikte büyüteceğiz. Bu müzenin büyümesi ve ilerlemesi için başta Şalgamlı Mahallemizdeki büyüklerimizin önder olmasıyla, daha sonra Hayrabolu ilçemizin diğer mahallelerinde ve Trakya genelinde yapılacak desteklerle beraber bu müzemiz Trakya'nın en güzide kuruluşu haline gelecektir. Bu müze bölgenin tarım tarihine ışık tutacak bir müze haline gelecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, müzemizin açılışında emeği geçen başta Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak olmak üzere herkese teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum" diye konuştu.

 

Bu haber 314 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter