24 Ağustos 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Trakya’da bir belediyeden ilk!
Malkara Belediyesi, kapalı sistem sulama projesindeki en büyük girdi olan enerji maliyetini Güneş Enerjisi Panelleri sayesinde yüzde 95 aşağı çekecek.
Tekirdağ # 21 Mart 2019 Perşembe 07:52

Haber Merkezi

Malkara’da Çınaraltı Göleti Toplu Damlama Sulama Tesisinin su dağıtım ağına ait enerji maliyetinin düşürülmesi amacıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Malkara Belediyesi, Trakya Kalkınma Ajansı ve Çınaraltı Sulama Kooperatifi’nin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında yapılan Güneş Enerjisi Üretim Tesisinin açılışı gerçekleştirildi.

Güneş Enerjisi Üretim Tesisi’nin açılışına; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, CHP Malkara İlçe Başkanı Hülya Ertan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Neşat Erdoğan, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, Malkara Belediye Meclis Üyeleri, Malkara Belediyesi Başkan Yardımcıları, sivil toplum kuruluşu başkanları ve temsilcileri, dernek başkanları, mahalle muhtarları, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

378 ADET PANEL

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan; burada verdiği bilgide; “Dünyanın en eski ve insanoğlunun da en temel ihtiyaç maddelerin üreten tarım, dünya genelinde bir takım sıkıntılar yaşıyor. Dünya genelindeki insanların büyük bir kısmı gıdanın adaletsiz dağılımı nedeniyle yatağa aç giriyor. Türkiye'de Cumhuriyet'in ilanından sonra fersah fersah yol alan tarım sektörü, son dönemlerde sıkıntılı günler yaşıyor. Son yapılan araştırmalara göre Türkiye olarak köyden kente göçte dünya birincisiyiz. Bu durum da tarım ve hayvancılığa olumsuz yansıyor. Malkara'da hayata geçirdiğimiz Güneş Enerji Sisteminde her biri 270 kilowatt gücünde 378 adet panel bulunuyor. Malkara'nın iklimi dikkate alındığında günde 200 ile 600 kilowatt saat enerji, yılda da 150 megawatt elektrik üretebilecek. Güneş enerji sisteminden yılsonunda elde ettiğimiz gelir ile çiftçilerimizin elektrik harcamalarında kullanacağız. Ben bu projenin başta Tekirdağ olmak üzere Trakya Bölgesi'ne hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul yaptığı konuşmada; “Bizler 5 yıl önce yola çıktığımızda Malkaramızın her açıdan eksiklerini tespit edip hemşehrilerimizden destek istedik. 5 yıl sonra geldiğimiz noktada Malkaramızın birçok eksiğini tamamlayarak Trakya’da marka şehir olacak Malkara’yı yaratmak için tekrar hemşerilerimizin huzuruna geldik.

Çınaraltı Mahallemizin kapalı sistem sulama projesinde ki en büyük girdi olan enerji maliyetini Güneş Enerjisi Panelleri neredeyse yüzde 95 oranında aşağı indirecek.

 

Bu haber 1539 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter