27 Şubat 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
İade-i itibar!
Geçtiğimiz yıl açıklanan ‘nitelikli’ okullar arasında yer almayan Lüleburgaz Kepirtepe Anadolu Lisesi, bu yıl Kırklareli genelinde sınavla öğrenci alan tek Anadolu Lisesi oldu. Türkiye’nin ve Trakya’nın her yerindeki ortaokullardan mezun olan öğrenciler, Kepirtepe Anadolu Lisesi’ni LGS’den alacakları sınav puanlarına göre isterlerse yatılı olarak tercih edebilecekler.
Lüleburgaz # 05 Nisan 2019 Cuma 07:50

Uğurcan KARAOĞLU

Lüleburgaz Kepirtepe Anadolu Lisesi, Kırklareli genelinde sınavla öğrenci alan tek Anadolu Lisesi oldu.

Lüleburgaz’da merkezi sınavla öğrenci alan sadece Ramazan Yaman Fen Lisesi bulunurken, Lüleburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin de bir sınıfı yine merkezi sınavla öğrenci almaktaydı.

Ancak, Lüleburgaz’dan mezun olan iki bini aşkın öğrenci bu okullara yerleşmede zorluk çekiyordu.

Bu yıl Türkiye’nin ve Trakya’nın her yerindeki ortaokullardan mezun olan öğrenciler, Kepirtepe Anadolu Lisesi’ni isterlerse yatılı olarak LGS’den alacakları sınav puanlarına göre tercih edebilecekler.

“120 ÖĞRENCİ ALACAĞIZ”

Lüleburgaz Kepirtepe Anadolu Lisesi Müdürü Halil İbrahim Toklu gazetemize verdiği bilgide; “Temel eğitimden ortaöğretime geçiş aşamasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl Liselere Geçiş Sınavı (LGS) yapılmaktadır. Yapılan bu merkezi sınavdan alınan puana göre öğrenciler Merkezi Sınav ile öğrenci alan okulları tercih edebilmektedirler. İlçemizde merkezi sınav ile öğrenci alan sadece Ramazan Yaman Fen Lisesi bulunuyordu. Ancak, Lüleburgaz’dan mezun olan 2 bin öğrenci bu okullara yerleşmekte zorluk çekiyordu. İlçemizde ki diğer Anadolu Liselerine adrese dayalı yerel yerleştirme esaslarına göre yerleştirilmekteydiler. MEB dün yayınladığı kılavuzda, ilçemiz Kepirtepe Anadolu Lisesini de merkezi sınavla öğrenci alan okullar kategorisine ekledi. 120 öğrenci alacak olan Kepirtepe Anadolu Lisesi ile bu yıl ortaokullardan mezun olacak öğrencilerimiz açısından önemli bir alternatif olmuş oldu.” dedi.

“SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN TEK ANADOLU LİSESİ OLDUK”

Toklu devamında; “Kepirtepe, ilimizde merkezi sınav ile öğrenci alan tek Anadolu Lisesi olacaktır. Kepirtepe Anadolu Lisesi merkezi sınavla öğrenci alma özelliği ile eskiden olduğu gibi bundan sonrada tüm Türkiye’den ve özelliklede Trakya’nın her yerinden yatılı öğrenci alabilecek ve bölge okulu vasfına da devam ettirecektir. Böylece Kırklareli’nin eğitimde ki başarı performansı yukarıya taşınacaktır. 80 yıllık köklü okulumuz Kepirtepe yatılı olma özelliği ile de yine eğitimde adından söz ettirmeye devam edecektir. İlçemize ve ilimize hayırlısı olsun.” açıklamasında bulundu.

“KEPİRTEPE’YE YAKIŞAN DA BUYDU”

Kepirtepe Anadolu Lisesi Yurt Başkanı ve son sınıf öğrencisi Emir Özkuyucu ise, okullarının merkezi sınav ile öğrenci alınmaya başlanmasının kendisi açısından sevindirici olduğunu söyledi.

Özkuyucu; “ Sınav ile öğrenci alınması iyi oldu. Kepirtepe’ye yakışan da buydu. Bu sene yatılı öğrenci mevcudu iyice azalmıştı. Bu yatılılık Kepirtepe’yi ayıran en önemli özelliklerden biriydi ve tekrar eski haline gelmesi bizi mutlu etti. Yurttaki öğrenci sayısının artacak olması aydın bir gelecek için önemli bir unsur olacak.” dedi.

“ARTIK HER YERDEN ÖĞRENCİLER GELEBİLECEK”

Kepirtepe Anadolu Lisesi’nden geçen yıl mezun olan ve İstanbul Çatalca’dan gelip Kepirtepe Anadolu Lisesi’ndeki öğrenciliği döneminde yatılı kalan Rasim Dönmez ise; “Zaten okul, bölgedeki tarihi yapısı ve yatılılık imkânı ile yıllardır Trakya’nın çeşitli yerleşim yerlerinden öğrenciler yetiştirip, ülkemize bu öğrencileri kazandırmıştır. Yerel yerleştirme ile alınması ile diğer öğrenciler gelemiyordu. Artık Trakya’nın ve ülkemizin çeşitli yerlerinden öğrenciler gelecek ve kalabilecek. Kendi kardeşim bile geçen sene Kepirtepe Anadolu Lisesi’ne gelmek istemişti ama mevcut sistemden dolayı kayıt yapamamıştık, şimdi Çatalca’da Anadolu Lisesi’nde okuyor.” diye konuştu.

2018 yılında Kırklareli’de sınavla öğrenci alacak okulların arasında Kepirtepe Anadolu Lisesi’nin bulunmaması tepki çekmiş, Kepirtepeliler “80 yıllık tarih bir gecede silinemez” diyerek duruma tepki göstermişti.

 

Bu haber 4221 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter