24 Haziran 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
GIDA İŞ: “İŞÇİ VE EMEKÇİLERE DÖNÜK YENİ BİR SALDIRI”
DİSK Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 10 Nisan 2019 günü yaptığı “Yeni Ekonomik Program Yapısal Dönüşüm Adımları 2019” başlıklı açıklamasına tepki gösterdi. Aslan, “2018 yılında açıklanan Yeni Ekonomik Program (YEP)’in bir parçası ve daha detaylandırılmışı olan bu açıklama çok net ifadelerle söylersek, işçi ve emekçilere dönük yeni bir saldırıdır” dedi.
Lüleburgaz # 15 Nisan 2019 Pazartesi 09:17

Albayrak’ın açıklamasında kıdem tazminatı reformunun gerçekleştirilmesi ve kıdem tazminatı ile Bireysel Emeklilik Sistemi’nin entegre edilmesinin planlandığını söyleyen Aslan, “Bu açıklama kıdem tazminatının yok edilmesi, işçilerin kazanılmış hakkının elinden alınması anlamına gelmektedir. Bireysel Emeklilik Sigortası (BES) ile entegre edilecektir denmesi, başarırlarsa her iki fonun sermayenin yağmasına açılması demektir” diye konuştu.

“EMEKLİLİK HAKKI ELİMİZDEN ALINIYOR”

Kıdem tazminatının fona devrinin, işçilerin başta iş güvencesi olmak üzere, emeklilik hakkının elinden alınması demek olduğunu kaydeden Aslan, “Zaten yükseltilen emeklilik yaşı ve prim günleri emekliliği imkansız hale getirirken, yeni durum tümden işçileri ve emekçileri sermaye karşısında savunmasız, örgütsüz ve vahşi çalışma koşullarının hakim olacağı bir sürece doğru götürecektir” dedi.

“İŞSİZLİK FONU YAĞMAYA AÇILDI”

İşsizlik sigortası fonunda başarılı olunmadığını ve halihazırda böyle bir örnek varken kıdem tazminatının fona aktarılmasının yanlış olduğunu belirten Aslan, “İşsizlik sigortası fonu yağmaya açılmış, sermayenin istediği gibi kullanmasına olanak yaratılmıştır. Şimdi hem işsizlik sigortası fonunu daha çok yağmalamak, kıdem tazminatını iç etmek için düğmeye basmışlardır. Kıdem tazminatı fonunun gündeme getirilmesini asla kabul etmiyoruz. İşsizlik sigortası fonunun yağmalanması da, BES’in zorunlu hale getirilmesi de kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

“TÜSİAD’IN GÖREVİNİ YERİNE GETİRİYORLAR”

Aslan açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “seçim akşamı açıklama yapan TÜSİAD’ın önlerine koyduğu görevi hemen yerine getirmek için kolları sıvamıştır. TÜSİAD’ın direktiflerini yerine getirirken, kimin iktidarı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bakan Albayrak’ın açıkladığı program sermayenin işçi ve emekçilere saldırı programıdır. Saldırı programının yürütücüsü iktidar olacaktır. Yapılması gereken fon kurmak değildir. Kıdem tazminatının tam güvenceye alınması, ödemeyen patronlara yaptırım uygulanmasıdır. İşsizlik sigortası fonunun yağmadan çıkarılmasıdır. BES’in iptal edilmesidir. Vergilerin sermayeden alınmasıdır. Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasıdır. İktidar sermayenin taleplerini değil, işçi ve emekçilerin taleplerini yerine getirmelidir” şeklinde konuştu.

BİRLİK ÇAĞRISI

Aslan tüm bu yapılanlara karşı meslek örgütlerine birlik çağrısı yaparak, “1 Mayıs’a giderken tüm emek ve meslek örgütlerinin sermayenin kıdem tazminatı başta olmak üzere bu kapsamlı saldırılarına karşı birlikte davranarak, 1 Mayıs sürecinin içeriğine uygun, her yerde ortaklaştıkları güçlü ve kitlesel gösterilerle ortak tutum almalıdır. Hiçbir haklı neden, saldırılara karşı birliğin ve ortak tutumun önünde engel olmamalıdır. Kıdem tazminatına dönük saldırı karşısında işçi ve emekçiler üretimden gelen gücünü kullanarak saldırıya karşı koyacaktır. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir diyen tüm emek ve meslek örgütlerinin buna uygun davranmaya çağırıyoruz” dedi.

 

 

Bu haber 283 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter