24 Haziran 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Genç Değişim'den adliye ziyareti
Lüleburgaz'da faaliyet gösteren Genç Değişim Lisesi, Lüleburgaz Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Sami Saçkan'ı ziyaret etti. Ziyarete gelen öğrencilere savcılık mesleğini anlatan Saçkan, "Bir mesleği yapmanızda en önemli etken o mesleği sevmenizdir. Hukuk tercih edecekseniz bu işi gerçekten sevmelisiniz" diye konuştu
Lüleburgaz # 15 Nisan 2019 Pazartesi 09:21

Tansu Edip GÖKBUDAK

Özel Genç Değişim Lisesi Müdürü İclal Erol ve Halkla İLişkiler Sorumlusu Nurten Karakaya ile beraberindeki 10, 11 ve 12'nci sınıf öğrenciler Lüleburgaz Adliyesi'ne geldi. Gençler burada Lüleburgaz  Cumhuriyet Başsavcısı Saçkan'dan hukuk sisteminin işleyişi ve görevlerin tanımları hakkında bilgiler aldı. Öğrencilerin merak ettiği soruları yanıtlayan Saçkan, öğrencilere de neden hukuk alanını seçmek istediklerini sordu. 

NEDEN CUMHURİYET SAVCISI?

Bir öğrencinin adil ve güvenilir olmanın zorluğuyla ilgili sorduğu soruya yanıt veren Saçkan, "Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı'ndan sonra başında Cumhuriyet olan tek adli kurum savcılardır. Çünkü savcıların önünde hiçbir adaletsiz gücün bulunmaması gerekir. Savcılar, Cumhuriyet'in savcılarıdır" dedi. Saçkan savcı ve başsavcı olmanın zor bir iş olduğunu ancak bu işi sevenlerin yapabileceğini söyleyerek, "Çünkü bizim sektörde insanın kendisini dışarıdan soyutlaması gerekir. Aynı yerden yemek yiyemezsin, aynı yerden alışveriş yapamazsın. Çünkü bir süre olası olumsuz bir durumda insanlar adalet duygunuzu sorgular. Bu nedenle dışarıdan çok arkadaşımız olamaz bizim" diye konuştu. Öğrenciler daha sonra başsavcı Saçkanla hatıra fotoğrafı çektirip adliye içerisinde mahkeme sisteminin işleyişinden dava süreçlerine kadar pek çok konuda bilgi aldı. 

Öğrenciler, Hakim Yavuz Öztürk ile birlikte bir duruşma salonuna girerek duruşma sürecini uygulamalı olarak gördüler.

Bu haber 390 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter