24 Haziran 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Başkan ‘Gençleri Dinlesin’ kampanyası!
Lüleburgaz # 15 Nisan 2019 Pazartesi 09:26

Çınar TÜRKMEN

Trakya’da girişimcilik ekosistemi oluşturmak adına faaliyet gösteren Gökhan Geyik, change.org internet adresinde ‘Gençleri Dinleyin’ başlıklı bir imza kampanyası başlattı.

Geyik, bu kampanyada başta Belediye Başkanı Murat Gerenli olmak üzere karar mekanizmalarının  gençleri dinlemesi ve ona göre yol haritası çizmesini, bu sayede Lüleburgaz’ın sorunlarına gençlerin kattıklarıyla çözümler sunulmasını istiyor.

Geyik, yaklaşık 90 kişinin imzaladığı kampanyada 100’üncü imzayı da Belediye Başkanı Murat Gerenli’yi ziyaret ederek attırmayı hedefliyor.

‘Gençleri Dinleyin’ kampanyası hakkında konuştuğumuz Geyik, bu kampanyanın nasıl ortaya çıktığını, neyi amaçladığını anlattı.

“GENÇLER LÜLEBURGAZ’IN GELECEĞİ’

-Bu kampanyanın çıkış noktası nedir?

Gençleri Dinleyin imza kampanyasını başlattık çünkü ; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda tüm gençleri kapsayan bir toplantı, onların sorunlarının dinlendiği bir panel yapılmadığını gördüm. Kurum ve kuruluşlarda gençlere çoğu zaman kendi tasarladığımız eğitim, etkinlik ve yarışma gibi faaliyetleri sunuyoruz.  Bu faaliyetleri bizzat gençlerin bir araya gelerek kendileri tasarlamaları gerekiyor. Gençlerin bununda ötesine gidip kentin sorunlarına çözüm üretmeleri için bir araya getirilmesi gerekiyor. Sadece Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için de değil, tüm yapılacak çalışmalarda gençlerin fikirleri alınmalı. Gençlerin sorunları dinlenmeli ve ortak akıl oluşturulmalı. Çünkü gençler Lüleburgaz’ın geleceği.  Gençler dinlenmezse Lüleburgaz yerinde sayar.  

“UZMANI OLDUĞUMUZ KONULARDA DIŞARIDAN HİZMET ALIYORUZ”
-Daha önceki dönemlerde gençlerin fikirleri alınmadı mı?
Ben Başkanımız Murat beyin aynı mahalle toplantılarındaki gibi gençleri dinleyeceğini düşünüyorum. Çünkü Lüleburgaz’ın büyük bir kesimi genç. Tabi birçok toplantı yapıldı gençlerle ilgili ama burada önemli olan tüm kesimlerden gençlerin dinlenerek bunun yapılması, kulak verilmesi önemli.  Bir araya gelerek çok daha fazla yol kat etmeliyiz. Hala deremiz pis, çevremiz temiz değil. Hala teknoloji, bilim ve aklınıza gelebilecek neredeyse tüm alanlarda çok fazla ileride değiliz. Artık tecrübe çağı değil, yaratıcılık çağındayız gençleri bir araya getirerek onlara kulak vererek Lüleburgaz’ın geleceğini tasarlayabiliriz.  Gençler büyüklerini dinliyor, Lüleburgaz’da büyüklerimizin 20 senedir vaatlerinden biri derenin ıslahıydı. Biz gençler çok şanssızız o dereden su içemedik sanıyorum bu her şeyi özetliyor.  Çocuk sokağımızda da yürüyemedik. Çünkü tasarımlarına ortak edilmedik. Gençler kendi çevrelerinin tasarımlarına ortak edilmelidir bunun için de bürokrasi kalkmalı söz hakkı verilmelidir.  Kaynaklarımızı kentlerimizdeki gençlere aktararak Trakya’nın ortasında oluşturduğumuz hareketle bölgemizi kısa sürede kalkındırabiliriz. Diyebilirsiniz ki kaynaklar zaten gençlere aktarılıyor; eğitmenler getiriliyor, bilinçlendirme çalışmaları  yapılıyor, tesisler kuruluyor. Hayır, hala uzmanı olduğumuz konularda dışarıdan hizmet alıyoruz kendi öncülerimizi çıkaramıyoruz kendi yaratıcılığımızı tam olarak sunamıyoruz.  Dolayısıyla çok çeşitliliğin oluşacağı bir merkezde buluşmak yerine ayrı ayrı binalar inşa ediyoruz. Bir çok kaynağımızı şehrimizin sorunlarına hakim olmayanlara aktarıyoruz.

“EN ÖNEMLİ ADIM MAHALLE TOPLANTILARIYDI”
-Bu sorunların çözümü için ne gibi adımlar atılması gerekiyor?
20 senedir bence Lüleburgaz’da atılan en önemli adım ne tesisler ne de tematik yıllardır. En önemli adım bence Murat Gerenli’nin yaptığı mahalle toplantılarıdır. Bizzat problem keşfi yapılıp hızlı aksiyon alındı. Halk bütünleşti ortak aklın ne kadar önemli olduğu tekrar ortaya çıktı mahallelerdeki problemler daha iyi keşfedildi. Gençler tarafına baktığımızda ise önümüzdeki çok büyük bir problem var; PİSA sonuçlarında diğer ülkelere göre matematik, fen gibi alanlarda sonlarda dahası  takım oyununda ise sonuncuyuz. Mevcut eğitim sistemi gençlerin dinlemesi üzerine kurulu olduğundan sadece dinleyen gençler kendilerini ifade etmekte zorlanacağı gibi takım olmakta da zorlanırlar.  Takım oyununda başarılı olamazsak nasıl gelecekte Lüleburgaz ve ülkemizi muasır medeniyet düzeyine çıkarabiliriz, nasıl insanlığın faydasına daha etkin sürdürülebilir çözümler üretebiliriz?  Eğitim sistemini kısa vadede çözemeyebiliriz ancak gençleri dinleyerek onların takımlaşmaları için kendilerine uygun ortamları kendilerinin tasarlamalarına öncülük ederek,  problemlerinin çözülmesi için onları bir araya getirerek zaten devasa potansiyeli olan gençlerin gelişimine destek olabiliriz. Sadece bir kesimden gençleri değil her kesimden gençleri  ve çocukları bir araya getirmeliyiz; işçi, iş arayan, liseli, üniversiteli ve her alandan.

“100’ÜNCÜ İMZAYI GERENLİ ATSIN”
-Yerel yönetimden istekleriniz neler?
Yerel yönetim mesaisinin önemli bir bölümünü Lüleburgaz’ın geleceği olan gençlere çocuklara harcamalıdır.  Kendi alanında uzmanlaşıp şehrine destek olmak isteyen bir çok genç var. Onlara Ama’lar sunup önlerindeki engelleri kaldırmak yerine engeller koymamalıyız. Eğer doğru bir şekilde kurumlar kaynakları kendi gençlerine aktarırlarsa ben inanıyorum ki hem kendi sorunları hem şehrin sorunları hem de halkın sorunları hızlı ve daha kolay bir şekilde çözülecektir. Onun içindir ki  diğer kurumlardan önce yerel yönetimden imza kampanyasındaki isteklerimiz; Her kesimden gencin sorunlarının dinleneceği mahalle toplantılarındaki gibi halka açık panelin düzenlenmesi,  Belediye başkanımızın bu toplantıya katılması, Yerel yönetimin tüm gençlere ulaşmak için duyuru yapması, gençlerin problemlerini çözmek için ortak aklın gençlerle birlikte oluşturulması, hedefler belirlenmesi, takibinin gençler düzeyinde de yapılabilmesi  ve her 3 ayda bir toplantının tekrar yapılmasıdır.   Kampanyamız 99 kişiye ulaştı. 100. imza için Murat Gerenli kabul ederse kendisine  gidip çalışmalara başlamayı uygun görüyoruz.  Murat Bey’in böylesine bütünleştirici bir faaliyeti hem destekleyeceğine hem de katkı sunacağına inanıyorum.

Bu haber 940 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter