27 Şubat 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
80 yıllık tarih bu müzede!
Lüleburgaz Kepirtepe Anadolu Lisesi’nde bulunan Eğitim Müzesi, 80 yıl öncesine ait çok sayıda eğitim materyaline ev sahipliği yapıyor. Müzede 40’lı yıllara ait projeksiyon makineleri, piyano, saksafon, mandolin, dikiş makinesi, daktilo, terazi, çarık, fotoğraf tab etme makinesi gibi eşyalar yer alıyor.
Lüleburgaz # 04 Mayıs 2019 Cumartesi 07:48

Çınar TÜRKMEN

1940'ta Kepirtepe Köy Enstitüsü olarak kurulan ve bugün Anadolu Lisesi olarak hizmet veren Kepirtepe Anadolu Lisesi’nde 17 yıl önce öğretmen ve öğrenciler tarafından kurulan müzede 80 yıl önce kullanılan eğitim materyalleri sergileniyor.

550 öğrencinin eğitim-öğretim gördüğü okuldaki müze, Türk eğitim tarihinin kademelerini, eğitim materyallerini göstermesi açısından önem arz ediyor.

Envanterinde 200'e yakın obje bulunan müze Lüleburgaz'da tek Eğitim Müzesi olma özelliğini de taşıyor.

Öte yandan, müzede sergilenen yaklaşık 1500 basılı fotoğraf, elektronik ortamda da muhafaza ediliyor.

Müzede 40’lı yıllara ait projeksiyon makineleri, piyano, saksafon, mandolin, dikiş makinesi, daktilo, terazi, çarık, fotoğraf tab etme makinesi gibi eşyalar yer alıyor.

Yine, köy enstitüsü yıllarında okulu korumakla görevli bekçilerin kullandığı tüfekler ve bekçi saatleri de müzede sergilenenler arasında.

 “ÇOK SAYIDA MEZUN DESTEK VERİR”

Okul Müdürü Halil İbrahim Toklu, mezunlar, turistler ve öğretmenlerin sıklıkla ziyaret ettiği müzenin başka bir binaya taşınması ve zenginleştirilmesi düşüncesi ve projesinin ise hala devam ettiğini söyledi.

Toklu, okulun ilk kurulduğu yıllarda okul binalarını yapanların öğrenciler olduğunu hatırlatarak, kendi okullarını kendileri yapan öğrencilerin bu esnada tuğlaları kalıplarla kendileri döktüklerini, bu tuğla kalıplarının da muhafaza edildiğini belirtti.

Toklu; “Müzenin zenginleştirilmesi ile çok sayıda mezunumuz bize destek vereceğini söyledi” diye konuştu.

Müze hafta içi her gün eğitim-öğretim saatlerinde açık.

Bu haber 1928 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter