24 Ağustos 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Çiftçiye ‘yem şalgamı’ önerisi
Kırklareli # 15 Mayıs 2019 Çarşamba 07:25

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ortaklığında Babaeski’nin Taşağıl köyünde Lenox (Yem şalgamı) Tarla Günü etkinliği gerçekleştirildi.

13 Mayıs Pazartesi Günü saat 11:45’te Birlik Başkanı Ali Dermenci ve İl Tarım ve Orman Müdürü Funda Eylem Özel önderliğinde Babaeski ve Pehlivanköy İlçe Müdürleri, Babaeski Ziraat Odası Başkanı, İl Genel Meclisi Üyeleri, muhtarlar ve birlik üyelerinin katılımlarıyla düzenlenen etkinlikte üreticilerin kaba yem ihtiyacına katkı sağlayacak olan Lenox (yem şalgamı) hakkında bilgiler verildi.

“ALTERNATİF KABA YEM BİTKİSİ YEM ŞALGAMI”

Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci; “Hayvancılık sektörünün en büyük ve en maliyetli girdisi hiç şüphe yok ki yemdir. Git gide artan yem fiyatlarıyla mücadele etmenin en önemli yolu da yetiştiricinin kendi yemini kendi üretmesidir. Yeme alternatif olan hayvancılığın kaba yem umudu yem şalgamı, sulama ihtiyacı olmadan yetiştirilen ve dekar başına 10 tona yakın ürün veren bir bitkidir. Babaeski İlçemiz ve bir çok köyünde yaklaşık 4 yıldan fazla ekimi ve hasadı yapılan Lenox yem şalgamı  bitkisi, hayvancılık sektöründe kaba yem ihtiyacının karşılanmasında çok önemli bir yere sahip. Ayrıca hasat dönemi erken olduğundan ikinci ürün olarak çok rahat ekilebilmektedir.  Kışlık ve yazlık olarak yetiştirilebilen yem şalgamı, hem yeşil olarak biçilip hayvanlara verilebilmekte hem de silajı yapılarak kaliteli hayvan yemi olarak ta kullanılabilmektedir. Yağ oranı yüksek ve zengin vitaminleri bünyesinde barındırdığından hayvanların süt üretiminde belirgin artışlar olmaktadır. Daha az maliyetle üretilen lenox yem şalgamı hayvanlar tarafından iştahla sevilerek yenir. Çok iyi sindirilebilen yüksek verimli yem şalgamının kuru maddesindeki protein yüzde 18 - 22 arasında değişir. Yem fiyatları ile mücadele etmek için kendi yemimizi kendimiz üretirsek ancak bu şekilde hayvancılıktan ekonomik olarak bir girdi sağlayabiliriz. Aksi halde bu şartlarda değil kar sağlamak tamamen zarar edilmektedir. Bu nedenle tüm yetiştiricilerimize kumlu ve hafif topraklar dışında hemen hemen her toprakta yetişebilen Lenox yem şalgamını ekmelerini tavsiye ediyorum”

 

Bu haber 267 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter