30 Mayıs 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Anıt ağaçlar tescil yolunda!
Edirne Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'nun 21-22 Mayıs’ta yapılacak toplantısının gündeminde tescil başvurusu yapılan, Kırklareli’den 2 bölgenin anıt ağaçları da yer alacak.
Lüleburgaz # 15 Mayıs 2019 Çarşamba 07:33

Çınar TÜRKMEN

Kırklareli Kent Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu’nun, tescili için Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu İle Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvurusunu yaptığı anıt ağaçların durumu 21-22 Mayıs’ta yapılacak toplantıda görüşülecek.

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem; “Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma gurubumuzun alanda yürüttüğü özverili çalışmalar sonucunda bir çok tabiat ve kültür varlığı tespit edilmiş, Tescili için de Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu İle Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na tescil için başvurular yapılmıştır. 13 Mayıs’ta yapılan duyuruda Edirne Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'nun 21-22 Mayıs tarihli toplantı gündeminde olan maddelerden ikisi olarak Kırklareli Kent Konseyi’nin yaptığı başvurular değerlendirilecektir” dedi.

ISTRANCALARIN ASIRLIK TANIKLARI “ANIT AĞAÇLAR”

Istrancalar’da keşfedilmemiş veya tespit edilerek henüz tescil edilmeyen orman varlıklarından, yüzlerce yıl yangın görmeyen bölgelerde asırlık ağaçlar olduğunu belirten Çidem; “Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi’nin kuruluş amacı ve çalışma ilkelerinden birisi de, doğal varlıkların korunması, ortaya çıkarılması, tanıtılması ve tescil edilerek, gelecek nesillere taşınmasıdır. Her zaman olduğu gibi şimdiye kadar el atılmamış bir sorunu çeşitli boyutlarıyla irdeleyip çözüm önerileriyle birlikte gündeme taşımak istedik. Uzun zamandır “Anıt Ağaç” konusunda Türkiye’de yaşanan durumu, ilgili kurumların ve halkın konuya yaklaşımını yakından biliyoruz. Anıt ağaçlar bir coğrafyanın doğal ve kültürel mirası olmaları açısından büyük önem taşımaktadır. Kuşaklar arasında birleştirici bir işlev gören bu varlıklar aynı zamanda botanik, tarih, gelenek, efsaneler açısından çok değerli bilgileri geleceğe aktarmaktadır” dedi.

ANIT AĞAÇLAR NEREDE

Çidem, komisyon toplantısında Kırklareli Çağlayık Ağaç Topluluğu tescili ile ilgili Edirne Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nda anıtsal değeri olan ağaçların tespit edilerek numaralandırılmasına, ağaç röleve planı ile teknik inceleme raporunun ve İğneada Beldesinde bulunan asırlık Istranca Meşesinin tescile ilişkin değerlendirmelerinin yapılacağını belirtti.

Çidem; “Tescil aşamasında bekleyen ya da henüz tespit dahi edilmemiş anıtsal ağaçların eklenmesiyle ülkemizdeki anıt ağaç sayısı artacaktır. Kırklareli Kent konseyi Çevre Meclisi ve Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma grubumuz olarak, Bölgemizin Tabiat ve Kültür varlıklarının korunması için  köylülerimiz, gönüllülerimiz ve bizlere desteklerini esirgemeyen Kurum, kuruluşlara ve Trakya Platformunun Bilim ve Hukuk kurulundaki akademisyenlere gelecek nesiller adına teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Bu haber 662 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter