30 Mayıs 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
İthalat gölgesinde ‘Çiftçiler Günü’
Lüleburgaz’da düzenlenen Dünya Çiftçiler Günü töreninde konuşan Ziraat Odası Başkanı Mustafa Şener Birgün; “Topraklarımızda birçok ürün yetişmesi mümkünken maalesef dışa bağımlı durumdayız” dedi.
Lüleburgaz # 15 Mayıs 2019 Çarşamba 07:36

Uğurcan KARAOĞLU

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü tüm yurtta olduğu gibi Lüleburgaz’da da Ziraat Odası Başkanlığı’nın öncülüğünde çelenk töreni düzenlendi.

 Lüleburgaz Ziraat Odası Başkanı Mustafa Şener Birgün törende yaptığı konuşmada; “Topraklarımızda birçok ürün yetişmesi mümkünken maalesef ki dışa bağımlı durumdayız. Yeterli gelir elde edemeyeceksek bu zorlu şartlar altında çiftçi olmak mümkün olmayacaktır” diye konuştu.

Eski Hükümet Konağı önünde düzenlenen çelenk törenine Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, Lüleburgaz Yağlı Tohumlar Kooperatifi Başkanı Rahim Kurt, CHP İlçe Başkanı Bülent Metin, İYİ Parti İlçe Başkanı Sibel Pişkin, MHP teşkilatı ve Lüleburgaz Ziraat Odası üyeleri katıldı.

 “ÇİFTÇİ, GEÇİMİNİ TOPRAKTAN SAĞLAYAN KİMSEDİR”

Çelenk töreninin ardından konuşan Lüleburgaz Ziraat Odası Başkanı Mustafa Şener Birgün; “14 Mayıs 1946 Uluslar arası Tarım Üreticileri Federasyonunun kuruluş tarihidir. Türkiye Ziraat Odaları Birliği de bu kuruluşun üyesidir. 14 Mayıs sadece bizde değil, tüm üye ülkelerde Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır. Çiftçi, geçimini toprağı ekerek sağlayan kimsedir. Her meslekte olduğu gibi çiftçilik de zor bir meslektir. Canlı ürün sorumluluğu, doğal şartların önceden belirli olmaması gibi faktörler zorlayıcı olmaktadır” dedi.

“MAALESEF DIŞA BAĞIMLI DURUMDAYIZ”

Birgün, verimli tarım ürünleri ve dört mevsim yaşanan topraklarda birçok ürün yetişmesi mümkünken maalesef dışa bağımlı durumda olunduğunu belirterek; “Üretimlerimiz nüfusun ihtiyaçlarını karşılamamakta, şartları düzeltmek için ülkemizde son yıllarda azalan kırsal nüfusa bağlı olarak, azalan tarım ürünlerinin üretimini arttırmak ve çiftçilere rahat bir nefes almasını sağlamalıyız. Toprağın dilinden anlamalı, hasat sonrası, tohum seçimi, Pazar ihtiyacı bilinmeli ona uygun zaman ve özellikte ürün yetiştirmeye pek çok konuda bilgi sahibi olunması gerekmektedir.” dedi.

“ZORLU ŞARTLAR ALTINDA ÇİFTÇİ OLMAK MÜMKÜN OLMAYACAK”

Birgün, konuşmasının devamında; “Çiftçilik mesleğinin en önemli şartı verimliliktir. Tarımda verimlilik ilkesi ülkemiz için çok önemlidir. Ancak bir o kadar da ihmale uğramış bir konudur. Çiftçilik bir bilgi birikimi ve tecrübe sonucu ortaya konabilecek özverili birçok işlemin sonucunda alınan verimdir. Ekonomik faaliyet olan tarım emektir, çabadır, yatırımdır. Birçok risk alınır, yeterli gelir elde edemeyeceksek bu zorlu şartlar altında çiftçi olmak mümkün olmayacaktır. Büyük yatırımlar, emek ve çaba birikiminin sonucunda ancak kar edinilebilir” dedi.

“MİLLİ EKONOMİNİN TEMELİ ZİRAATTIR”

Birgün son olarak; “Ülkemizde çiftçi olmak için özel şartlara gerek yoktur. Bir miktar arazisi olup ekip biçilecek bilince sahip ziraat odasına, çiftçi kayıt sistemine kaydını yapan herkes çiftçi sayılır. Milli ekonominin temeli ziraattır. Emekleri ile bize önemli zenginlikler kazandıran tüm çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Gününü kutluyor, tüm üreticilerimize bereketli bir yıl geçirmesini temenni ediyorum.” diye konuştu.

Bu haber 608 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter