30 Mayıs 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
“Üreterek batıyoruz”
Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan; “Küçükbaş, büyükbaş hayvan üreticilerimiz dertli, buğday üreticilerimiz girdi fiyatlarının aşırı yükselmesinden sıkıntılı günler yaşıyor. Yoldan geçen çiftçi, üretici kardeşime “Halin nedir? Nasılsın?” diye sorsanız “Çalışarak, üreterek batıyoruz” derler.” diye konuştu.
Lüleburgaz # 15 Mayıs 2019 Çarşamba 07:41

Metin KARAKUŞ

Babaeski Ziraat Odası Başkanlığı’nca, “14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü” nedeniyle tören düzenlendi.

Atatürk Meydanı’nda düzenlenen törende, Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Oda Başkanı Arslan, burada yaptığı konuşmada; “Hasadın yaklaştığı bugünlerde artık çiftçilerimiz mazot, gübre, tohum, ilaç borçlarını nasıl öderiz diye kara kara düşünüyor. Bu da yetmezmiş gibi bölgemiz Ayçiçek üreticisi çare bulunamayan mildiyö (köse)hastalığından dertli, çeltik üreticilerimiz özellikle Büyükmandıra bölgesi su temininde sıkıntılar yaşıyor. Küçükbaş, büyükbaş hayvan üreticilerimiz dertli, buğday üreticilerimiz girdi fiyatlarının aşırı yükselmesinden sıkıntılı günler yaşıyor. Bu alanda bulunan veya yoldan geçen çiftçi, üretici kardeşime halin nedir? Nasılsın? Diye sorsanız çalışarak, üreterek batıyoruz derler” ifadelerini kullandı.

“BUĞDAY FİYATININ AÇIKLANMASI OLUMLU”

Arslan, Buğday hasadına başlamadan alım fiyatlarının açıklanmış olmasının buğday üreticisi için olumlu olduğunu belirterek; “Diğer ürünlerde de aynı şekilde hasat öncesi alım fiyatlarının açıklanmasını bekliyoruz. Geçtiğimiz günlerde 2 Mayıs tarihinde açıklanan buğday fiyatları ton başına sert ekmeklik buğdayın 1350 TL/kg diğer ekmeklik buğdayların 1275 TL/kg düşük vasıflı ekmeklik buğdayların 1125 TL/kg olarak açıklanmıştır. Odamızın çiftçiler üreticiler bazında sahada yapmış olduğu çalışmalar sonucunda 2019 yılı buğday maliyetinin ortalama verimin dekara 360 kg/dekar olarak hesaplandığında, ton başına 1500 TL olduğu tespit edilmiştir. Bu bedel sadece üretim için harcanan paradır. Bu maliyet bedeline yüzde 20 üretici karı eklendiğinde buğday fiyatının karlılık ve sürdürülebilir bir üretim için ton başına 1800 TL olması gerekmektedir. Gübre, mazot, tohum, ilaç ve diğer girdilerdeki bir yıllık fiyat artışlarının ortalama yüzde 78.4 olduğu dikkate alındığında açıklanan alım fiyatı üretimin devam etmesini sağlayacak bir fiyat değildir. Bu şartlarda çiftçimizin üretime devam etmesi zorlaşacaktır. 2018 hasat döneminde açıklanan buğday fiyatı 1,05 TL/kg olmasına rağmen çeşitli iklimsel sebeplerden kaynaklı buğday üreticisi ürününü 0,80 kuruşa kadar satmak zorunda kalmıştır. Daha sonra yapılan ithalatın ton başına 1500 TL/kg olarak gerçekleştiği bilinmektedir” dedi.

“BİZ ÜRETMEZSEK 76 MİLYON NE YİYECEK?”

Arslan şöyle devam etti; “Öncelikle çiftçilerimizin, üreticilerimizin sorunlarını çözmemiz gerekiyor. Tarıma verilen teşviklerin zamanında verilmesi, bitkisel ve hayvansal teşviklerin günün şartlarına göre tekrardan revize edilmesi, 2018 yılından kalan buzağı desteklerinin ve yağlı tohumlu bitki desteklerinin zamanında verilmediğinden eriyip gittiği tarımsal, hayvansal girdi fiyatlarının hızla tırmandığı bir yapının kaçınılmaz sonucu genel üretimin azalması ve çalışabilir yaştaki nüfusun neredeyse tamamının köyleri terk etmesine neden olan en önemli sebeptir. Kırsalda yaşayanların oranı son 10 yılda yüzde 34’ten yüzde 16 ya düşerken kentlerde ve metropollerde yaşayanların oranı yüzde 66’dan yüzde 84 yükselmiştir. Biz 5 milyonuz, biz üretemezsek 76 milyon ne yiyecek? Biz üretemezsek 50 milyon turiste ne yedireceğiz? Biz üretemezsek 5milyon mülteci, yabancı, sığınmacı ne yiyecek? Bunları hesap etmek zorundayız. Artık ithalat yaparak bu kadar büyük bir kitleyi doyurma şansımız yok”

Törene, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Büyükmandıra Belediye Başkanı Ersan Çölgeçen, Karahalil Belediye Başkanı Aykut Yakut, CHP Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu, Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Aydın Karakoç, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sebahattin Öner, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Türkay Topal, 132 Sayılı Babaeski Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mülayim Güler, Kent Konseyi Başkanı Selim Tuna, S.S.Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Müdürü Levent Koç, Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Tahsin Onat ve Vedat Dal, CHP’li İl Genel Meclis Üyeleri, CHP’li Belediye Meclis Üyeleri, Banka Müdürleri,  Köy ve Mahalle Muhtarları ve çiftçiler katıldı.

 

Bu haber 1421 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter