30 Mayıs 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Pazar bilmecesi!
Lüleburgaz Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Abdullah Koç, belediyenin Kapalı Pazaryerinde ‘Çarşamba, Cumartesi ve Pazar’ günleri pazar açılmasına ilişkin kararını eleştirdi. Koç, "Bizim talebimiz haftanın 7 günü 7 ayrı yerde pazar kurulmasıdır" dedi. Koç ayrıca, Pazar tezgahlarının ölçülerinin 4 metre belirlendiğini, bunun standardının 6 metre olduğunu söyledi.
Lüleburgaz # 15 Mayıs 2019 Çarşamba 08:41

Tansu Edip GÖKBUDAK

Lüleburgaz Belediye Meclisi'nin Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı'ndan Eski Müsellim Caddesi üzerinde bulunan pazaryerinin Çarşamba, Cumartesi ve Pazar günleri açılmasına yönelik aldığı karara Lüleburgaz Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Koç tepki gösterdi.

Koç, kendilerinin haftanın 3 günü aynı yerde pazar kurulmasına ilişkin talepleri olmadığını belirterek; "Oda olarak talebimiz olmadı. Fakat belediyenin ilgili birim müdürünün kendi duygularıyla geçirdiği bir meclis kararı. Aynı yerde 3 gün pazar olmuyor. Bunun denenmişleri de var" diye konuştu. 

"BAŞKANIN SÖZÜ VAR"

Koç, mevcut pazar yerinde haftanın 2 günü halihazırda pazar kurulduğunu hatırlatarak, Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli'nin kendilerine seçimden önce söz verdiğini söyledi.

Koç; "Belediye başkanının seçimlerden önce bize haftanın 7 günü pazar olmasına ilişkin verdiği söz var. Bu haftanın 7 günü pazar dediğimizde 7 ayrı yerde pazar istiyoruz" ifadelerini kullandı. 

"BİZE DANIŞILMADAN İŞLER YAPILIYOR"

Pazarın haftanın 3 günü aynı yerde kurulmasına ilişkin kararın kendilerine danışılmadan alındığını söyleyen Koç; "Bize danışılmadan işler yapılıyor. Yapıldığı zaman da sıkıntılar ortaya çıkıyor. Pazar tezgahı için 4'er metre demişler. 4'er metre hiçbir pazar tezgahı olmaz. Bunun standardı Türkiye'de 6 metre. Bununla ilgili dilekçemizle müracaat ettik. Gelecek cevaba göre bakacağız" diye konuştu. 

"AYNI YERDE BİZE KATKISI OLMAZ" 

Pazaryerinin aynı bölgede kurulması yerine farklı alanlarda kurulması gerektiğini söyleyen Koç; "Çarşamba, Cumartesi ve Pazar günleri aynı yerde pazar kurulmasının bize hiçbir katkısı olmaz. Aynı yerde 3 pazar olmaz. Bir gün pazar kurulur. Belediye aynı yerde kurmanın hesabını yapıyor" dedi. 

"PAZARA ULAŞIM KOLAY OLUR"

Farklı bölgelerde farklı günlerde kurulacak pazaryerlerinin esnaf kadar vatandaşa da katkı sağlayacağını belirten Koç; "Bizim talebimiz haftanın 7 günü 7 ayrı yerde pazar kurulmasıdır. İnsanların pazara ulaşımı daha kolay olacak. İnsanlar pazar yerine gelene kadar yol parası harcamak zorunda kalıyor" ifadelerini kullandı. 

"HERKES ELİNİ KOYMALI"

Özeleştiri de yapan Koç, pazar esnafının da elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyerek, "Pazarcılar olarak da boş bir arsa bulunup, projelendirilip pazaryeri kurulabilir. Parasını ödeyelim, alalım. Bizim mülkümüz olsun. İmar planında gösterilmiş 2 tane pazaryeri var. Bunun haricinde başka semt pazarı yok. Lüleburgaz'ın nüfusu 150 bini geçti. TOKİ tarafında da kurulsa bugün pazar olur. Gündoğdu ve Kurtuluş'ta da olur. Bir sürü boş arsa var" dedi. 

OKUL BAHÇESİ ÖNERİSİ

Koç öte yandan semt pazarları için özellikle hafta sonları okul bahçelerinin müsait durumda olduğunu savunarak; "Okul bahçeleri var. Semt pazarını hafta sonu kurarsın okul bahçesinde" önerisinde bulundu.

Ancak Koç, en büyük sorunlarının seyyar satıcılar olduğunu söyleyerek; "En büyük handikapları seyyar satıcıları durduramıyorlar. Kontrol mekanizmaları çalışmıyor. İnsanların ağırına giden bu. Ben vergi ödüyorum. Kayıtlıyım. Sen orada kalkıyorsun arabayla satıyorsun. Üreticiymiş. Üreticinin limiti vardır. Ziraat Odası'na kaydı olması gerekir. Ya da belediye üretici pazarı kursun ayrı olarak. Bizim pazarımızla ayrı olsun" şeklinde konuştu.  

 

Bu haber 2496 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter