24 Ağustos 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
‘Geri dönüştürülebilir’ eylem!
Lüleburgaz Lisesi öğrencileri, doğa ve çevre sorumluluğu bilincine dikkat çekmek amacıyla yürüyüş düzenledi. Geri dönüştürülebilir malzemelerden yaptıkları kostümleri giyen öğrenciler ‘Çevre bize emanet’ mesajı verdi.
Lüleburgaz # 16 Mayıs 2019 Perşembe 07:45

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz Lisesi öğrencileri, düzenledikleri yürüyüş ve basın açıklamasıyla çevre bilincine dikkat çektiler.

Okulun Yeşili ve Doğayı Koruma Kulübü, Atatürkçü Düşünce ve İnsan Hakları Kulübü ile Satranç Kulübü’nden yaklaşık 50 öğrenci, dün temiz çevre ve geri dönüşüm konularında farkındalık yaratmak üzere yürüyüş gerçekleştirdi.

3 kulübün ortak toplum hizmeti kapsamında gerçekleşen yürüyüşte, öğretmenleri eşliğinde Lüleburgaz Lisesi’nden Kongre Meydanı’na yürüyen öğrenciler burada bir basın açıklaması yaptı.

“ATIK YÖNETİMİ ŞART”

Lüleburgaz Lisesi 10’uncu sınıf öğrencisi Asude Göğüslü tarafından okunan basın açıklamasında; “Kentimizin ekolojik, çevresel, tarihsel, sosyal, kültürel değerleriyle birlikte korunması ve gelecek kuşaklara ve zamanlara taşınabilmesi Lüleburgaz’ın sorumlu bireyleri olarak hepimizin yaşamsal varlık sebebidir. Evde, işte, okulda, yolda her yerde üretirken, tüketirken atık çıkarıyoruz, gezegenimizi kirletiyoruz ve iklimimizi değiştiriyoruz. Bu nedenle atık yönetimi şart. Çöpte bizleri bekleyen cevheri fark edip, geleceğe geri dönüşümün ekonomik gücüyle ilerlememiz gereklidir” denildi.

“ŞEHRİMİZİ KORUMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Göğüslü; “Lüleburgaz’ın değerlerinin, varlıklarının hukuka, bilime ve kamu yararına uygun planlanması, sağlıklı ve dengeli bir çevre ve kent yaşamının oluşturulması, iletişim ve dayanışmada bulunmak, birlikte çalışmalar yürütmek, toplumsal bilinç ve duyarlılığı artırmak amacıyla Lüleburgaz Lisesi gençleri olarak tüm halkımızı bizimle birlikte şehrimizi korumaya çağırıyoruz” dedi.

‘GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR’ EYLEM

Öte yandan Lüleburgaz Lisesi öğrencilerinin gerçekleştirdiği yürüyüşte bazı öğrencilerin ağaç, naylon poşet, baca gibi kostümler giydiği görüldü.

Okul yetkilileri, eylemde kullanılan bu malzemelerin de geri dönüştürülebilir olduğunu, ayrıca okulda geri dönüştürülebilir malzemelerden pano hazırlandığını belirttiler.

Öğrenciler daha sonra ‘Yerlere tükürme’, ‘Çevre bize emanet’ sloganları atarak basın açıklamasını sonlandırdı.

 

 

 

 

Bu haber 327 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter