20 Eylül 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Trakya’da arazi toplulaştırma seferberliği!
DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da arazi toplulaştırma çalışmaları hakkın açıklama yaptı. Aydın, Lüleburgaz’da 1 proje ile 1 yerleşim biriminde 5 bin 671 hektarlık alanda arazi toplulaştırmasının tamamlandığını, Merkez, Babaeski ve Pehlivanköy’de 1 proje ile 15 yerleşim biriminde 40 bin hektar alanda çalışmaların devam ettiğini duyurdu.
Kırklareli # 08 Haziran 2019 Cumartesi 07:54

Haber Merkezi

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Edirne Kırklareli ve Tekirdağ'da arazi toplulaştırma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Aydın, arazi toplulaştırmayla küçük, parçalı ve dağınık arazilerin modern tarım işletmeciliğine göre yeniden düzenlendiğini belirtti.

Daha az zaman, iş gücü ve sermaye kullanımı sağlandığını aktaran Aydın, "Arazi toplulaştırmanın amacı, üretim faktörlerinden en iyi biçimde yararlanarak tarımsal üretimi ve tarım işletmelerinin verimliliğini artırmak ve kırsal kesimdeki nüfusun hayat standartlarını yükseltmektir." ifadelerini kullandı.

Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde yürütülen çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

Aydın; “Edirne İli Merkez, Uzunköprü, İpsala, Keşan ilçelerinde bugüne kadar toplam 6 proje ile 37 yerleşim biriminde 86.431 ha alanda proje tamamlanmış; Tekirdağ’ın Çorlu İlçesinde 1 proje ile 1 yerleşim biriminde 4.232 ha alanda tamamlanmış; Kırklareli Lüleburgaz ilçesinde 1 proje ile 1 yerleşim biriminde 5.671 ha alanda arazi toplulaştırması tamamlanmıştır. Toplamda 8 proje ile 39 yerleşim yerinde 96.334 ha arazi toplulaştırılarak vatandaşımızın hizmetine sunulmuştur” dedi.

DEVAM EDEN TOPLULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI

Aydın, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerinde yürütülen 10 adet toplulaştırma projesi kapsamında, 202 yerleşim biriminde, 399 bin 144 hektar alanda çalışmalar başladığını belirtti.

Aydın; “Edirne İlinde Uzunköprü, Meriç, Süloğlu, Havsa, Enez, Keşan, Lalapaşa ilçelerinde 8 proje ile 151 yerleşim biriminde 219.023 ha alanda proje devam etmektedir. Bu Projeler tamamlandığında Edirne İlinde toplulaştırma yapılabilecek alanın yüzde 71’i tamamlanmış olacaktır. Tekirdağ ilinde Süleymanpaşa, Malkara ve Hayrabolu İlçelerinde 1 proje ile 36 yerleşim biriminde 71.200 ha alanda devam etmektedir. Kırklareli Merkez, Babaeski ve Pehlivanköy İlçelerinde 1 proje ile 15 yerleşim biriminde 40.000 ha alanda devam etmektedir” dedi.

SULAMA YATIRIM MALİYETLERİNDEN TASARRUF SAĞLANACAK

Aydın, sulama projelerinde kamulaştırmaya ve arazilerin parçalanmasına mani olmak için kanalların ve yolların  arazi sınırlarından geçirildiğini belirtti. 

Aydın şöyle devam etti; “Sulama projelerinde, kamulaştırmaya ve arazilerin parçalanmasına mani olmak için, kanalların ve yolların planlanması ve uygulaması, parsel sınırlarına bağlı kalmaktadır. Yani arazi sınırlarından geçirilmektedir. Parseller küçük, şekilleri düzensiz olduğundan kanal boyları gereğinden fazla uzamakta, bu da tesis maliyetini yükseltmekte olduğunu belirten Genel Müdür Aydın, ‘Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde ise; parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri yüzde 90 oranında azalmaktadır”.

“ÇİFTÇİNİN YAŞAM DÜZEYİNİ YÜKSELTECEK”

Genel Müdür Aydın; “Arazi toplulaştırma çalışmaları ekonomik tarımın yapılmasını engelleyecek, toprak koruma ve sulama tedbirlerinin alınmasını güçleştirecek derecede parçalanmış, dağılmış parselleri bir araya getirerek, çiftçinin yaşam düzeyini yükseltecek teknik, ekonomik ve sosyal tedbirleri almayı sağlayacak. Arazi toplulaştırması ile parseller büyür, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Parsel sayısı azalır. Parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır.  Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Arazi maliklerine kamulaştırma bedelleri yerine arazi verilerek, toprağından kopması önlenmektedir. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az iki kat artmaktadır. Bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli'ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum." dedi.

 

Bu haber 1405 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter